Sausās mušas (Mušu ABC) - 13.turpinājums Drukāt
Saturs
Sausās mušas (Mušu ABC)
11.turpinājums.
12.turpinājums
13.turpinājums
Visas lapas

Egils Collenkopfs, EFFA sertificēts instruktors

Autora zīmējumi un foto

image002
(13.TURPINĀJUMS)

Ar šo turpinājumu mēs pabeigsim apskatīt sauso mušu tēmu. Faktiski visas pamata lietas sauso mušu siešanā mums jau ir izskatītas. Te vairāk palūkosimies uz dažādām interesantām, nestandarta un praktiskajā copē noderīgām mušām. Visas šīs mušas, ko šeit redzēsiet ir praksē pārbaudītas un droši varu pateikt, ka visas tās darbojas un pielietojamas mūsu ūdeņos.

 Klasiskās vērtības.

   image004Stimulators- Randala Kaufmana meistardarbs ( att.1). Muša, bez kuras uz copi doties vienkārši nedrīkst. Universāls atraktors. Universāls tādēļ, ka var imitēt ļoti plašu kukaiņu spektru. No vienas puses tās varētu būt pieaugušas makstenes, viendienes, strautenes un sienāži. Tai pat laikā, var uzskatīt, ka dēļ tās spilgtajām un kontrastainajām krāsām muša faktiski nav līdzīga nevienam reālam kukainim un vairāk būtu pieskaitāma tieši atraktoru grupai. Patiesība laikam ir kaut kur pa vidu. Neskatoties ne uz ko, zivis to atzīst un tieši tāpēc ir lietderīgi iepazīties ar tās uzbūvi.

Āķis: sausais liektā tipa nr. 6,8,10,12. Daži izvirtuļi gan sien arī līdz nr.16!!! Es gan domāju, ka laiku var tērēt lietderīgāk. Nu, piemēram, dzerot alu! Nu, bet izvēle ir jūsu ziņā! Ja šādas formas āķis nav pieejams, var izlīdzēties pielokot ar apaļstandziņām parastu 3x garu sauso mušu āķi. Aste: brieža spalvas pušķītis- naturāls. Spalvas tiek nolīdzinātas. Stiprinām tās āķa vidū un ar tinumiem virzāmies uz āķa aizmuguri. Tuvojoties atskabargai svarīgi ir atslābināt diega spriegojumu, lai spalvas neatvērtos vēdeklī. Astei jābūt kompaktai. Ja nu tā tomēr pavērusies par daudz, tad sienot ķermeņa materiālu, šo defektu var palabot. Ķermenis: Uni- strech diegs, kurpju šņore vai flosa diegs. Šeit izmantots dzeltens. Kā jau teicu, tad viss atkarīgs kādu kukaini mēs gribam attēlot. Tāpēc ar šā ķermeņa krāsas izvēli tas tiek arī darīts. Viendienes imitācijai varētu būt attēlā redzamā materiālu krāsu kombinācija. Ja doma vairāk sliecas uz sienāžu pusi, tad tas varētu būt zaļš ķermenis, makstenei brūns. Palmerēts ar kontrastainas krāsas hakla spalvu. Parasti tā ir grizli vai badger krāsas spalva. Badger nozīmē spalvas krāsojumu ar tumšāku vidu stema rajonā un gaišām sānu malām.

 Būtiski: palmerējamās spalvas izmērs nedrīkst iet pāri āķa smailei!

 Atbilstoši veidojas arī siešanas secība. Stiprinām asti, tad tur pat pie astes palmerējamo spalvu. Uni –strech diegu piesienam mušas priekšpusē un to tinam divās kārtās. No sākuma uz aizmuguri, viens apgrieziens aiz spalvas un tad atpakaļ uz priekšu. Riba: Diegs vai tieva vara drātiņa- var būt, ja domājam, ka tā izjuks ātrāk kā to norausim. Šajā piemērā nav izmantota. Spārns: Atkal brieža spalvas līdzināts pušķis. Svarīgi: Spārna garums līdz pusei astes!Lai spārns būtu kompakts un neatvērtos, pirmo tinumu atstājam tikai viegli savilktu. Tad ar nākamajiem tinumiem pakāpeniski palielinām diega spriegojumu. Fiksējam to līdzīgi kā caddis tipa mušām, izejot ar diegu cauri resnajiem galiem. Tikai šeit visu lieko briedi apgriezīsim maksimāli īsi. Nav arī slikti to vēlreiz pāriet ar diega slāni. Priekšējais hakls: grizli, brūna vai melna sausā spalva, normālas sausās mušas izmērā, jeb 1,5x āķa atvērumi. 3-4 vijumi ar izteiktu soli pa sagatavotu kontrastaina dabinga pamatni. Parasti galvas daļai izvēlas sarkanu vai oranžu dabingu. Vēl viens iespējamais variants ir šo mušu vēl papildus aprīkot ar gumijas vai uni-feksa kājiņām. Tās tad tiek stiprinātas pirms galvas daļas veidošanas.

image006  Sausā muša, atraktors -Royal humpy ( att.2 ),vai vienkārši Humpy. Jack Dennis un Charlie Ridenhauer vairāk kā trīsdesmit gadus atpakaļ veidots sausās mušas variants paredzēts makšķerēšanai ļoti ātrās straumēs un krāčainā ūdenī. Makšķerējams klasiski pret straumi uz augšu. Papildus ar to var brīnišķīgi „skeiterot” - likt tai skraidīt nostieptā auklā no sevis pa straumi uz leju. Kāts jāpaceļ maksimāli augstu gaisā tā, lai uz ūdens atrastos tikai līderis. Ar šādas tehnikas palīdzību var sausajai mušai likt apskriet apkārt straumē stāvošam akmenim. Makšķerēšanas distance an šajā gadījumā nebūs pārāk liela. Mušu lielākos izmēros var tik sekmīgi izmantotarī kā sauso lašu mušu! Manā arsenālā tā arī ir tieši lašu izmērā. Forelēm kaut kā līdz šim pietrūcis nekaunības to piedāvāt, bet nedomāju, ka mūsējās foreles ir kautrīgākas par otra kontinenta māsām. Āķis: sausais standarta nr. 6,8,10,12, vai lielākos izmēros, vieglais lašu āķis. Ir norādes, ka tas tiek siets līdz pat 18-tā izmēra āķiem. Man liekas pārspīlēti un nevajadzīgi. Bet nu kas zina? Aste: brieža spalvas pušķītis- naturāls, moose mane. Lielākos izmēros svarīgi būtu izvēlēties cietāku briedi. Siešana secība stipri līdzīga kā stimulatoram. Astes garums kā standarta sausajai mušai - vienāds ar āķa taisnās daļas garumu. Spārni: Karaliskajam humpijam tā būs balta teļa aste ( calf tail), dalīta divās daļās un izvērsta V burta veidā. Parastajam par spārniem izmanto to pašu briedi, ko liekam muguras pārsegam. To pārloka pāri mugurai, nofiksē un atlikušos galus paceļ vertikāli. Šajā gadījumā nepieciešams ļoti precīzi atmērīt brieža spalvas garumu. Piesietam uz aizmuguri, tam jābūt ķermeņa garumā plus puse āķa taisnās daļas garuma. Ķermenis: Pēc spārnu piesiešanas uzreiz aiz nogrieztajiem galiem sienam brieža spalvu pušķi, kas būs ķermeņa pārsegs. Svarīgi šo salaiduma vietu nostrādāt līdzenu, lai nebūtu lauzienu. Tad to noklājam ar spilgtu uni-strech vai flosa diegu divās kārtās. Turp un atpakaļ. Krāsas? Visi spilgtie toņi. Dzeltens, zaļš. sarkans. Pa virsu pārlokām briedi un apgriežam to pirms spārniem. Fiksējot briedi ar pirkstiem cenšamies turēt maksimāli visu brieža spalvu ķermeņa augšpusē, lai tas nenoslīd uz leju un būtu labi redzama ķermeņa spilgtā apakšdaļa. Autori iesaka veidot šo mušas ķermeni tādu labi resnu. Tievie te neesot modē. Hakls: Viena, divas vai pat trīs sausās spalvas ( grizli, brūna vai melna ) notītas biezi. Caur spārniem izejam ar 8-ka tinumu.

Netradicionāli risinājumi.

image008Apgrieztās sausās mušas -Up side dry fly ( att.3 ). Tiek veidotas ar domu, ka āķa smaile būs vērsta uz augšu. Interesants veids, kā padarīt mušas „bīstamos” elementus mazāk redzamus zivij. Mušu sāk siet no otras puses, no āķa liekuma. No sākuma varbūt liekas nedaudz neērti, bet ja atceramies, ka grūtās situācijās vienmēr varēja izlīdzēties pagriežot spīles tā, lai āķis būtu horizontāli, nekādu problēmu to uzsiet nebūs. Vienkārši sienama, varbūt tikai izņemot hakla spalvas tinumu. To ērtāk darīt pagriežot mušu horizontālā stāvoklī. Šajā gadījumā nedodu nekādu mušas specifikāciju, jo tai var izmantot visdažādāko materiālu un krāsu klāstu gan spārna, gan ķermeņa, gan astes veidošanai. Praktiski visas parašūta tipa mušas var tikt sasietas šādā versijā. Viena no tām retajām sausajām mušām, kurām izdevīgi būtu pielietot āķi ar vai nu ar taisnu, vai veco, klasiski uz augšu vērstu actiņu ( upright). Manuprāt, tās interesantums izpaužas vairākos aspektos. Āķa smagāko daļu balsta priekšējā hakla tinums. Aizmugurē, bez astes, faktiski pavadiņa ir otrs mušas atbalsta punkts. Tas viss ļauj apgalvot, ka šādā izpildījumā muša ļoti labi peldēs. Varbūt nedaudz aizdomīgumu rada tās spēja aizkabināt zivi. Saku nebaidieties! Tās reizes, kad es un mani paziņas mēģinājuši pielietot šādas sistēmas mušas, nekādu novērojumu, ka uz tās zivis neaizķertos nav bijis. Ilustrācijai vēl piemērs ar nedaudz atšķirīgiem materiāliem un pielietojot tradicionālo āķi ( att.4)image010

 

 

 

 

 

image012

 

 

Sausās mušas pie laba noskaņojuma var arī siet pilnīgi otrādi -Reverse dry fly ( att.5 ). Uz šī tipa mušām attiecas viss tas pats, kas bija minēts iepriekš, attiecībā uz tās labāku balansējumu un peldspēju. Āķa smagākā vieta- liekums arī šajā gadījumā tiek papildus balstīts ar parašūta tipa haklu. Astes daļu savukārt turēs horizontāli pavadiņa. Materiāli: Tieši tas pats, kas iepriekšējai mušai- pilns spektrs. Krāsu salikums atbilstoši otrādi ar domu, ka mušas priekšējā puse tagad atrodas aizmugurē. Aste var būt, var arī nebūt. Ja sienam klasisku spalvu sariņu asti, tad atkarībā no izmantotā āķa actiņas liekuma leņķa ( actiņa vērsta uz augšu, vai uz leju), tā būs vai nu uz augšu, vai horizontālā plaknē vērsta. Finiša mezgls tiks pasiets zem astes sariņiem. Tāpēc uzmanīgi būtu jāizvēlas izmantojamā diega diametrs. Pārāk resns diegs var par daudz „aizlauzt” asti uz augšu.


       image014

 

Funy may fly ( att.6 ). Vēl viena oriģināla, Gary LaFontaine tradīciju garā sieta viendienes imitācija. Ja nedaudz piepulēsiet savu iztēli, tad viegli varat iedomāties, ka šajā stilā var uzsiet arī viendienīti, kurai ķermenis veidots no uz adatas tīta dabinga ( skat. 12. turpinājumu- softex body may fly ). Ķermenīti uzduram uz āķa priekšpusē un atstājam izvirzītu galviņu. Brīvo galu atkal apdedzina. Pārējais viss analoģiski šai mušai. Nemaz nestāstīšu cik garšīgi tā izskatās.Āķis: sausais nr. 14,16,18. Aste: Brūna, liela cape spalva izgriezta pēc redzamā parauga un iesieta āķa pirmajā trešdaļā. To vajag pabalstīt no apakšas ar mazu dabinga bumbiņu.Spārns: Pīles spalva, poli jarns, CDC spalva. Hakls: 4-5 apgriezieni grizli, brūna vai olīva sausā spalva standarta izmērā. Viens apgrieziens zem astes, lai to paceltu 90 grādos pret āķa kātiņu, pārējie priekšā. Var viegli sasiet nu ļoti mazas rudens viendienītes, pat neizmežģījot pirkstus. Mīnuss: Nedaudz tizli veidojas pavadas leņķis pret āķi,- tā paceļas no ūdens, bet nu praksē īpaši tas netraucē. Vajag palielus nodalījumus sauso mušu kastē, lai tās nesamīcītu, bet tas vispārīgi attiecas uz visām sausajām mušām.

   image016

Dubultais parašūts ( att.7 ). Pirmajā acu uzmetienā nedaudz dīvains veidojums. Liekas, kas nu tur tā ko noņemties? Tomēr visam ir savs loģisks pamatojums. Muša pielietojama vēlā rudens laikā, kad izlido pavisam mazas olīvas krāsas viendienītes. Oriģinālais to izmērs atbilstu apmēram 20nr. āķim. Saprotams, ka ne vienmēr tādi pieejami un ne katram ir pietiekoši pacietības tādas blusas siet. Kā jau pareizi nojaušatarī šeit Merfijs neguļ un, kad uz ūdens parādās šīs mazās lidones, alatas spītīgi atsakās no jebkuras izmēros lielākas mušas. Šeit mēs izmantojam nr.14-16 āķus un rezultātā iegūstam divu mazu, blakus peldošu viendienīšu imitāciju. Viss siešanas process analoģisks parasto parašūtu veidošanai. Abi spārni tiek veidoti no viena antrona pušķīša. Pirmo izveido aizmugurējo parašūtu. Pirmo spalvu aizmugures parašūtam var stiprināt uz āķa. Tad atglaužot to, tiek tīta ķermeņa vidusdaļa no dabinga. Tad otrs parašūts, dabinga galviņa un finišs pie āķa actiņas.

 „Slepenais” arsenāls.

 image018 Usuall. Viena no slepenajām un ilgu laiku nerādītām „killer” tipa sausajām mušām ( att.8 ) . Pat roka neceļas rakstīt, ko nozīmē šis vārds. Lai arī dēvējam sevi par humānistiem, tomēr mums patīk, ka uz mūsu mušām zivis labi ķeras. Pamata materiāls no kā veidota faktiski visa muša ir snow shoe’s rabbit foot, jebšu ziemā šauta arktiskā zaķa ķepa. Šeit redzamais ir mūsu pašu vietējais garausis. Līdz arktiskajiem lokiem aizskriet nepaspēja. Viena no „killera” pamata atslēgām ir šī materiāla caurspīdīgums, jebšu angļu mēles īpašnieki saka: translucent. Viena no tām retajām mušām, kur svarīga diega krāsas izvēle. Šajā gadījumā tam jābūt sarkanam, tas materiālam samirkstot dod mušai atbilstošu nokrāsu. Āķis: sausais nr. 12, 14, 16, 18, 20. Aste: Zaķa kājas vidusdaļas „skruļļainie” sariņi. Spārni: tas pats. Vēlams astes un spārnu sariņus ņemt no zaķa pēdas gala, kas atrodas tuvāk nagiem. Tur tie ir visgarākie un ar tiem ir vieglāk darboties. Līdzīgi kā ar bieža spalvu, nogriežam tos maksimāli tuvu ādai un turot aiz tievajiem galiem, izsitam laukā smalko pavilnu. Ķermenis: tā pati zaķa ķepa, tikai šoreiz var izmantot pēdas tālāko daļu, kur sariņi īsāki. Veidojot ķermeni cenšamies uz diega uzvirpināt pēc iespējas mazu zaķa dabinga daudzumu tā, lai sarkanais diegs noteikti nedaudz spīdētu cauri ķermeņa sariņiem.

 Svarīgi: Zaķa kāju veiksmīgi var pielietot arī parašūtu spārnu un emerger tipa mušu spārnu aizmetņu veidošanai. Rekomendēju,- tiešām labs! Nemaksā dārgi, katra santīma vērts, runājot latviskā mēlē!

 image020Muša sarkandupsis- Red special ( att. 9). Slavenā Red Tag jaunākais brālis. Domāts īpaši „grūtām” alatām, kad nekas vairāk nestrādā. Āķis: Nr. 12,14, 16 liektā tipa. Diegs: 8/0 sarkans. Aste: Uz liektās daļas uzsiets sarkana flosa diega tinums. Var tikt izmantots jebkurš piemērots diegs. Būtiski, lai tas arī samirkstot saglabātu savu spilgtumu. Tāpēc parasti to lako vai pārklāj ar līmi. Ķermenis: 3-4 pāva spalvas, nostiprinātas visa ķermeņa garumā. Delikātai mušai vajadzētu izvēlēties arī delikātu spalvu. Parasti šīm mušām, īpaši mazos izmēros, es to izvēlos no pāva spalvas „actiņas” daļas. Tās ir smalkākas un ar izteiktu, metālisku spīdumu. Hakls: Brūna ( red game) sausā spalva. Palmerēta pa ķermeni ar izteiktu, retu soli. Priekšā viens pilns apgrieziens. Spalvas izmērs nedrīkst pārsniegt āķa atvērumu. Labāk lai tas ir pat nedaudz mazāks par to. Es ar to parasti makšķerēju pa straumi uz leju, vairāk kā ar slapjo mušu. Attiecīgi ar mendingu, iedodot lieko auklu, cenšamies, lai tā izgriežas gar zivs degunu. Parasti to lietoju, ja zivs ceļas, bet nav izdevies piemeklēt tai pareizo sauso mušu. Protams, ka to var iesmērēt arī ar floatantu un pasniegt kā klasisko sauso mušu. Variācija: pazīstamā skandināvu supper pupa. Viss tas pats, tikai standarta āķis un ķermenis dabingots ar pelēku trusi.  image022

 

Smagām dzīves situācijām var lieti noderēt arī šāda ļoti miniatūra un vienkārša mušiņa - Black special ( att.10 ). Āķis: sausais standarta vai arī liektais nr. 18, 20, 22. Aste: Uz āķa liekuma uztīts hologrāfiskais tinselis 1-2mm vai arī smalka kristal flash, wing &flash īsa astīte. Pačukstēšu, ka lēti tādu var iegūt ja nedaudz izārda kādu meiteņu matu lenti. Ķermenis: 2-3 pāva spalvas no „actiņas”, nostiprinātas visa ķermeņa garumā. Hakls: Melns vistas vai gaiļa hakls. 1-2 apgriezieni,- ļoti rets. Jāsaka, ka sienot šāda izmēra mušas jāpadomā par tievāka montāžas diega iegādi. Te izmantots tā sauktais spider webs – smalks sintētisks montāžas diegs, līdzīgs tievai mono auklai. Atšķirībā no parastās auklas ( ja kādam uzreiz iešāvās prātā kreisa doma par tās izmantošanu), tas ir elastīgāks un nedaudz paļaujas stiepšanai.

 image024

Skudriņa -Wet ant ( att.11 ). Ļoti populāra slapjā alatu muša. Kad nekas redzams pa gaisu nelido, bet redzam, ka alatas kaut ko tomēr lasa no virsējiem ūdens slāņiem, varam pārbaudīt, vai tik tās gadījumā nebarojas tieši ar skudriņām? Āķis: sausais standarta nr. 16, 18, 20, 22. Ķermenis: Montāžas diegs melns vai sarkans atbilstoši āķim 6/0, 8/0 uztīts pēc formas un lakots. Aizmugures daļai ļoti labi reizēm strādā sarkans vai arī vīna krāsas diegs. Kājiņas: melna gaiļa vai vistas spalva atbilstoši izmēram. 2-3 reti vijumi. Reālistiskajam stilam bieži izmanto arī dalītu uni-flex, vai melnu, sarkanu cristal flash akcentu. Var kombinēt abus kopā un likt gan kājiņas, gan spalvu. Svarīgi: Izmantojot resnu diegu ķermeņa siešanai rūpīgi izplānojiet nobeiguma mezglus, lai nepazaudētu galvu. Galvas formu, protams.

 

image026

 

Peldošā skudra- dry ant ( att.12 ). Tā pati muša, tikai tīri peldošajā variantā. No sērijas mušas, ko var uztīt minūtes laikā. Iesaku patrenēties. Āķis: standarta vai vēl labāk īsais (short shank) nr. 16, 18, 20. Labi, ja āķis neiet ārpus ķermeņa gabarītiem. Ķermenis: Melna vai brūna foma strēmelīte atbilstoši izmēram. Aizmugures apaļo formu klasiski piededzinām ar šķiltavām. Kājiņas: melna gaiļa vai vistas spalva atbilstoši izmēram. 2-3 reti vijumi. Spārni: Var būt, var nebūt – pēc izvēles. CDC spalva, antrons, ziemas zaķa kāja...utt. Makšķerējam kā ar sauso mušu. Iepriekšējo slapjo variantu arī var piedāvāt gan kā sauso mušu, gan arī pasniegt pa straumi uz leju.

 

image028

 

 

 

Mazā vabolīte- Mini beatle ( att.13 ). Alatu muša. Pa zemi un kokiem ne tikai skudras vien rāpo un ja klasiskā barība dotajā brīdī nešķiļas un nelido, tad alatas un arī citas zivis labprāt barojas ar dažādām no kokiem krītošām mazām vabolītēm. Āķis: standarta sausais, vēlams ar lielāku atvērumu nr. 14,16, 18.Ķermenis: Pāva spalvas 3-4 gab. 1/3 attāluma no āķa actiņas atstājam brīvu un stiprinām spilgtas krāsas plānu foma strēmelīti un pelēku CDC spalvu. Aizpildām atlikušo galvas daļu atkal ar pāva spalvu. CDC spalva parašūta stilā tiek apsieta ap fomu un fiksēta āķa priekšā. Saglaužam CDC spalvas uz aizmuguri un pārlokām foma strēmelīti uz priekšu. Fiksējam un finišējam mušu. Vienkārši un efektīvi. Foma pārsega krāsu parasti izvēlas individuāli. Tikai jūsu izvēle, kura krāsa jums labāk redzama uz ūdens.  

image030

 

 

Vēl viens vabolītes variants- CDC beatle ( att.14 ). Viss veidots no vienas lielas CDC spalvas. Arī vienā minūtē sienama absolūti vienkārša muša. Āķis: standarta sausais nr. 14,16,18. Ķermenis: pelēka, olīva vai brūna CDC spalva stiprināta aiz resnās daļas āķa garumā. Pēc tam to pirkstos savērpjam un veselu tinam ap ķermeni virzienā uz āķa aizmuguri. Tur to fiksējam un atlikumu pārlokām atpakaļ uz priekšu. Sienam finiša mezglus paceļot CDC spalvu uz augšu. CDC spalvu priekšā var atstāt, var apgriezt īsu čupčiku. Var to arī atlocīt atpakaļ veidojot mini galviņu.

 

image032

Mūsu pašu vietējo meistaru eksperimentu gaitā tapis reāli labs killeru grupas eksemplārs -Greyling special ( att.15 ). Alatu muša. Āķis: standarta sausais nr. 14,16, 18. Aste: Balta vesela CDC spalva, ievilkta nepieciešamajā garumā. Stema daļa izgriezta. Garums nedaudz mazāks par āķa taisno daļu vai ari ½ no tā. Ķermenis: Rupjš, pelēki brūns dabings. Var sausajam dabingam nedaudz piejaukt zaķa maskas rupjos sariņus. Varam kā iepriekšējai mušai tīt arī veselu CDC spalvu. Siprināt to aiz tievā gala, savērpt un aptīt ap āķi. Lieko apcērpam. Ķermeni var veidot arī cilpā stiprinot CDC spalvu un formu piegriežot ar šķērēm. Faktiski rezultāts būs viens. Viss atkarīgs no jūsu vēlmēm un pieejamajiem materiāliem. Spārns: Četras pelēkas vai krēma krāsas (cream) CDC spalvu augšējās daļas. Šajā gadījumā spalvu stemus ārā negriežam. Stiprinām tās pa pāriem, 45grādu leņķī pret āķi, katru pāri no savas āķa puses un ievelkam vajadzīgajā garumā. Spārnam nevajadzētu iet ārpus āķa gabarītiem. Galvas daļā ieliekam mazu balta antrona pušķīti. Stiprinām to pa vidu ar diviem tinumiem un finišējam mušu. Antronu apgriežam slīpi atstājot to apmēram 2mm garumā.

   image034

Ļoti līdzīga pēc uzbūves iepriekšējai mušai -Egg laying fly ( att.16 ). Ar to tiek imitēts pieaudzis kukainis, kas atliek uz ūdens oliņas. Tā parasti uzvedas gan viendienītes, gan makstenes. Lietojama, kad vērojama tā saucamā kukaiņu ūdens punktēšana, jeb oliņu dēšanas process. Attiecīgi muša tiek sieta uz lielākiem nr.14-12 āķiem. Astes vietā uz āķa liekuma no dabinga veidosim oliņas imitāciju. Tam noderēs spilgti zaļas, dzeltenas vai oranžas krāsas dabings. Ķermenis: analoģiski iepriekšējai mušai. Muša savā būtībā arī ir universāla jo nedaudz pamainot tās krāsu gammu, to var pieņemt gan par maksteni, gan par viendieni. Brūnie toņi būs atbilstoši makstenei. Pelēkie, olīvzaļie, dzeltenie un baltie vairāk raksturīgi viendienītēm. Spārns: četras CDC spalvas. Krāsas pēc jūsu izvēles. Priekšā vēl stiprinām lielu sauso spalvu. Apmēram divu āķa atvērumu izmērā. Tā var būt CDC spalvu tonī, vai arī tumšāka. Var izmantot universālo grizli krāsu. Trīs vai četri tinumi ap āķi. Fiksējam to pie āķa actiņas. Tālāk virzienā no apakšas uz augšu saglaužam to visu āķa virspusē un ar montāžas diega slīpiem tinumiem vēlreiz notinam mušas galvas daļu turp un atpakaļ. Visai uztītajai spalvai jānostājas virs āķa horizontālās līnijas. Ja kās nepaklausīgs sariņš to nav izdarījis, tad bez žēlastības sodīsim to nogriežot. Šī spalva faktiski ir kukaiņa kājiņu imitācija un piedevām vēl kalpo kā papildus atbalsts mušas labākai peldspējai.

Domāju, ka lielos vilcienos ar to arī varam pielikt punktu grūtajai un smalkajai sauso mušu nodaļai. Nebaidieties eksperimentēt un kombinēt ar materiāliem un paņēmieniem. Ja ievērosiet šos galvenos mušu veidošanas principus, tad rezultātā varbūt pat jūsu veidotā muša būs pat labāka par oriģināliem. Jāatceras arī, ka katrai upei, vietai un laikam var būt pat savas nianses uz krāsām un mušu izmēriem. Tāpēc vērojiet, analizējiet un improvizējiet. Galu galā ticiet savai, pareizajai mušai un ar to arī visdrīzāk tiksiet pie savas skaistās sapņu zivs. Ne jau velti mušotāji par skaistāko copes brīdi uzskatīta momentu, kad zivs paceļas uz sauso mušu. Un ja vēl tā būs jūsu radīta! Ticiet, arī spēsiet ievērtēt šī mirkļa skaistumu. No sirds Jums to novēlu!

 Nākamajā turpinājumā mēs ķersimies pie lielajām līdaku mušām, tāpēc meklējiet lielus āķus un resnus diegus. Ja jau esam tik tālu tikuši, tad viss turpmākais jau būs tik tāda patīkama pastaiga gar upes malu.

Līdaku mušas. 

4229443676_d