Sausās mušas (Mušu ABC) - 11.turpinājums. Drukāt
Saturs
Sausās mušas (Mušu ABC)
11.turpinājums.
12.turpinājums
13.turpinājums
Visas lapas

image002Turpināsim mūsu sauso mušu tēmu un kā pirmo uzsiesim vienu no absolūti klasiskākajām sausajām mušām- Adams. Atšķirībā no daudzām citām klasiskajām mušām, kuras vairs palikušas tikai kā nostaļģija sējēju atmiņās, šī muša joprojām ir un paliks viena no rezultatīvākajām sausajām alatu mušām. Iesākumā gan jāuztaisa maza teorētiska atkāpe par to kādai vispār vajadzētu izskatīties klasiskajai sausajai mušai. Te mēs runāsim par āķu izmēriem un mušas konstruktīvajiem elementiem. Šajos zīmējumos Jūs varat redzēt kādiem jābūt šiem izmēriem. Speciāli šeit izmantoju angļu nosaukumus, lai jums būtu vieglāk orientēties citos mušu aprakstos un arī pareizi izvēlēties āķi. Šīs proporcijas attiecas tikai uz standarta āķiem.

image004Zīm.1 Āķu proporcijas:
A = Hook Shank Length (āķa taisnās daļas garums)
B = Hook Gap = Hook Size ( āķa atvērums)

 

 

 

 

 

 

 

image006Zīm. 2 Standarta sausās mušas proporcijas:
C = Tail Length ( astes garums ) = Hook Shank Length (A).
D = Wing Length ( spārna garums ) = (A).

E = Hackle Length ( priekšējais hakls ) = 1.5 to 2 x Hook Gap (B).
F = Body Length ( ķermeņa garums ) = 2/3 to 3/4 (A).

 

 

 

Kāpēc tas ir tik svarīgi? Mušas aste un priekšējais hakls ir atbalsta punkti mušai uz ūdens. Ja no astes gala novelk taisnu līniju līdz priekšējam haklam, tad āķa apakšējai daļai jāpieskaras šai līnijai. Attiecīgi ja kāds no šiem elementiem būs stipri par garu vai par īsi, tad muša slikti peldēs vai arī tai būs tendence gāzties uz sāniem. Tas parasti notiek, ja spārns ir uztaisīts par garu. Siešanas procesā, lai atmērītu vajadzīgo garumu bieži kā mērierīci izmanto tās pašas šķērītes. Nu piemēram, jūs uz acumēru kā pirmo piesienat astīti. Uzreiz pielieciet klāt šķēres uz nomēriet vai tās garums atbilst āķa taisnās daļas garumam. Ja redzat kļūdu, to viegli uzreiz palabot. Tikai neiedomājaties to darīt nogriežot lieko spalvu garumu. Tādu mušu var uzreiz norakstīt. Nekur un nekad spalvu tievie gali netiek apgriezti!

image008Vēl viena svarīga lieta, pirms ķersimies pie Adamsa ir pareizi izvēlēties spalvu materiālu astītes veidošanai. Šim nolūkam vislabāk noder cape tipa hakla spalvas no ar baltu līniju atzīmētajām vietām, respektīvi,- abas hakla sānu malas. Šīm spalvas ir ar tieviem un gariem sānu sariņiem. Tās ir atsperīgas, labi notur āķi uz ūdens un attiecīgi arī vieglāk piesienamas. Kas ir lasījis mūsu iepriekšējos stāstus, atminēsies, ka iepriekš jau teicu, ka selekcionēti labas kvalitātes sadlle hakli ir ļoti dārgi, bet ja jums nav paveicies pie tāda tikt, tad lētais indiešu skalps šajā gadījumā arī brīnišķīgi noderēs. Otra vieta ir pašu lielāko spalvu paši augšējie gali ( atzīmēti ar dzeltenas krāsas līniju). Arī pietiekami gari, bet nav tik atsperīgi sariņu. Ja nu nav nekā cita lietot, protams, var.

 

 

 

 

 

 

 

 

image010Spalva astītei mums ir. Kā pareizi ar to rīkoties? Turot spalvu aiz paša augšējā gala, atglaužat sariņus uz leju tā, lai tie veidotu ar spalvas stemu taisnu leņķi. Šajā gadījumā paņemot tos pirkstos un nogriežot vai atraujot no stema, to tievie gali būs vienā līmenī. Ja tā nedara, tad izlīdzināt tos pēc tam ir visai pagrūti. Savukārt, ja astē sariņi būs katrs savā garumā, tā savas funkcijas vairs nepildīs.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

image012Ja šis paņēmiens, liekas grūts, tad var izdarīt vēl šādu viltību. Tāpat atglaužam sariņus uz leju. Izgriežam stemu augšpusē V burta veidā un noplēšam visus liekos sānu sariņus uz leju atstājot sev nepieciešamo skaitu. Šādi sagatavotu spalvu piesienam uz āķa ( atzīmētā vieta) un ievelkam vajadzīgajā garumā. Esiet uzmanīgi to darot. Brīdī, kad spalvas stems ievelkot beidzas, spalvas sāk slīdēt ļoti viegli. Labāk pat pieturēt astīti ar kreisās rokas pirkstiem. Šādā veidā var vedot astes un arī spārnus, ja jūsu spalva ir simetriska- abās pusēs sariņu garums ir vienāds.

 

 

image020Adams (irresistible). Te būs kopējā mušas recepte:

Aste: ½ uz ½ grizli un brūna hakla sariņi. Ķermenis: pelēks dabings. Interesanti, ka šai mušai bieži izmanto arī rupju truša ( klasisku slapjo) dabingu. Vai, arī sausajam dabingam piemiksēt klāt zaķa sejas rupjos sariņus. Tad mušas ķermenis sanāks tāds spuraināks. Spārni: grizli sausās spalvas hakla galiņi. Var būt gan V- veidā, gan taisni stāvoši.

Hakls: Grizli un brūns miksēti. Uzsiets pa priekšu viens un tam cauri otrs. Nepārspīlēt ar apgriezienu skaitu. 3+3- ir vairāk kā pietiekami.

image014Sauso mušu visbiežāk sāk siet ar spārnu. Dažādu spārnu un astīšu veidošanas paņēmieni faktiski arī būs mūsu galvenā tēma. Adamsam parasti spārns tiek veidots no grizli krāsas sauso spalvu augšējiem galiņiem. Izvēlamies divas vienāda platuma spalvas. Notīrām visus sānu sarus atstājot tikai vajadzīgā garuma galiņus. Tad saliekam tos vienu pret otru kopā ar spīdīgajām pusēm un stiprinām mušas priekšpusē. Spārnam jāatrodas 1/3 no āķa actiņas. Kad esam ar pāris vijumiem spārnu piefiksējuši, vispirms palūkojam vai tas atrodas pareizā vietā un ja ir, tad atgriežamies ar diegu atpakaļ pirms spārna. Paceļam to vertikāli un ar diegu veicam vairākus tinumus tā priekšā. Tādā viedā mēs uzbūvējam tādu kā atbalsta valnīti. Atlaižam pirkstus un palūkojam rezultātu. Apgriežam dažus ar diegu nospiestos lejas sariņus un ja ir nepieciešamība, tad varam ar astotnieka tinumiem izvērst spārnus V burta veidā. Parasti gan tie paši ieņem šādu stāvokli un speciāli nav jātin. Veidojot šādus V veida spārnus daži autori vēl iesaka papildus fiksēt atvērumu ar līmi. Var tā darīt, īpaši ja spārni lieli, bet es parasti šeit izvairos no līmes darbiem.

 

image016Tālāk vajadzēs grizli un brūnas hakla spalvas astītei. Apmēram pa četriem sariņiem no katras krāsas. Te labāk tomēr sariņus izgriezt, jo vienlaicīgi ievilkt divas spalvas būs pagrūti. Nedaudz pagrūts sākumā var likties to galiņu nolīdzināšanas process. Ja citādi grūti, tad var saspiest tos labās rokas pirkstos un vilkt ārā aiz garākajiem galiem un likt atpakaļ jau izlīdzinātus. Pēc tam stiprinām astīti uz mušas. Atceramies to stiprināt visā ķermeņa garumā. Kā redzat, šeit tie arī apgriezti pie pašas spārnu pamatnes.

 

 

 

 

 

image018Šajā pašā vietā liekam uz diega pelēku dabingu un uztinam mušas ķermeni. Izvēlēsimies divas atbilstoša izmēra sausās spalvas un stiprināsim tās pirms spārna. Pat neizplēšot spalvu no hakla pieliekam to pie āķa un nospriegojam pret āķa apakšu. Uzreiz var redzēt vai dotās spalvas izmērs atbilst mūsu mušas āķim. Spalvas tiek stiprinātas ar matēto pusi pret āķa actiņu. Tas ir ļoti būtiski. Otra lieta piesiet tās kārtīgi. Es parasti atstāju pietiekami garus kātiņus, lai tās līdz pašai āķa actiņai. Ļoti nepatīkami, ja sākot tinumus spalva izraujas no stiprinājuma. Atkal paņemsim plānu dabinga kārtiņu un notīsim atlikušo galvas daļu. Vienmēr cenšaties savās mušās veikt šo procedūru, jo spalvu daudz vieglāk tīt pa mīkstu dabingotu pamatu. Tā daudz vieglāk ieguļas un tai nav tendence noslīdēt. Pēc šīs operācijas diegs mums atradīsies pie āķa actiņas un mums atliek tikai secīgi uztīt priekšējā hakla spalvas. Palūkojam kura spalva atrodas no mums tālāk un ar to arī sākam tīšanu. Viens spalvas apgrieziens pirms spārna un divi priekšā. Tas ir vairāk kā pietiekami šai mušai. Ja jūs izmantojat cape tipa spalvas, varētu būt nepieciešami vairāk apgriezieni. Jo tām ir mazāks sariņu blīvums. Tomēr labāk nepārspīlēt. Ļoti liels spalvu daudzums var izrādīties kā savdabīgs āķa aizsargs un makšķerējot būs neiespējami piecirst zivi.

image020Fiksējam priekšpusē pēc kārtas abas spalvas un veicam finiša mezglus.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

image022Šādas konstrukcijas sausajām mušām finišā mezgla tīšanai vēlams izmantot half hitch mezglu siešanas palīgierīci, jo citādi jūs neizbēgami sienot mezglu pieķersit uz priekšu vērsos spalvas sariņus. Izklausās ļoti sarežģīti, bet tā var būt parasta lodīšu pildspalva. Arī lētajos indiešu instrumentu komplektos atradīsiet tādu rīku, parasti kombinētu ar adatu.

 

 

 

 

 

 

 

 

image024Uz mūsu half hitch trubiņas koniskās daļas uzsienam trīs tinumus uz tās tievākā gala pusi.

 

image026Pēc tam slīpi uzliekam to uz āķa actiņas un novelkam šos tinumus uz āķa. Viegli kustinot spoles turētāju panākam lai mezgls savilktos. Divi šādi mezgli ir vairāk kā pietiekami, lai jūsu muša būtu droši nofiksēta.

 

 


Tālāk mums vajadzētu iepazīsties ar vēl vienu jaunu materiālu. Sintētisks mušu astīšu materiāls-mikrofibets. Pieejams dažādās krāsās. Ir pat smalkāks kā dabīgie spalvas sariņi. Tāpēc īpaši labs, ja jāsien ļoti maz izmēra mušas. Lielais garums padara to parocīgāku siešanas procesā. Neskatoties uz visiem šiem labumiem, es tomēr biežāk izvēlos dabiskos materiālus kad vien tas iespējams. Bet neapšaubāmi ir mušas, kur nepieciešamas ļoti garas astītes un tad bez šī materiāla neiztikt.image028

 

 

 

 

 

 

Kā tad darboties ar šo materiālu? Svarīgi to stiprināt pašu pirmo. Vispirms mēs veidojam pamatu. Tad atmērām nepieciešamo garumu un pilnā garumā tos stiprinām apmēram par 2mm atkāpjoties no āķa actiņas.image030

 

image032Vēl viens elegants veids kā mēs varam panākt izvērstu mušas astīti ir izmantojot to pašu montāžas diegu.

 Izvērstas astītes veidošana ar diega cilpas palīdzību. Pēc astītes piesiešanas paņemam gabalu tā paša montāžas diega ( sarkans zīmējumā ), izveidojam cilpu un nostiepjam to uz aizmuguri pret āķa liekumu. Ceļam cilpu uz augšu un ar adatas palīdzību noliekam astes sariņus tā, lai tie atrastos diega ārmalās. Tā var taisīt gan divās, gan trīs daļās dalītas astītes. Ja tā būs trīs daļās dalīta, tad vidējos sariņus atstājam diega cilpai pa vidu. Pārlokām cilpu uz āķa actiņas pusi un fiksējam to ar pamata montāžas diegu ( zilā krāsā). Regulējot cilpas nospriegojumu var mainīt astītes atvēruma leņķi. Tālāk formējot ķermeni, svarīgi neuzbraukt ar dabingu pārāk tuvu astes stiprinājuma vietai.

Nākamajās mušas mēs pielietosim visas šīs mazās viltības. Kā pirmo piedāvāšu jums uzsiet vienu no lielās pavasara viendienītes imitācijām.image034

Āķis: nr. 12 garš, viegli izliekts 3x garuma. Astīte: 3pāri brūni gaiļa spalvu sariņu sadalīti V burta veidā atstājot vidū vienu pāri. Ķermenis: olīvzaļš dabings ribots ar brūnas gaiļa spalvas stemu. Sausajās mušās kā ribiņu jācenšas izmantot vieglus peldošus materiālus. Tāpēc šajā mušā ņemts no sariņiem attīrīts brūns gaiļa spalvas stems. Re kur pielietojums jūsu lētajiem skalpiem. Mazu izmēru mušās no tiem bieži tin visu ķermeni. Vienīgā lieta, ka vēlams pirms tīšanas stemus pamērcēt kādu laiciņu siltā ūdenī. Citādi tiem ir tendence tīšanas procesā salūzt. Spārns: No divām pīles spalvām izgriezti augšējie segmenti. Tās abas liekam ar spīdīgajām pusēm kopā un stiprinām virzienā uz āķa actiņu. Pēc tam paceļam vertikāli un no priekšas atbalstām ar diega tinumiem. Parasti ar to arī pietiek, lai spārni dabīgi nostātos šadā izvērstā stāvoklī. Ja vēlamies vēl vairāk tās izvērst, tad varam pamatnē tos notīt ar 8-ka tinumiem. Hakls: 3-4 tinumi brūna gaiļa saddle tipa spalva. Bieži to apgriežam āķa apakšpusē. Tāda muša sēdēs zemāk ūdenī un tai būs mazāka tendence nogāzties uz sāniem.

image036

Tādu pašu viendienīti var uztīt jau nedaudz modernākā stilā. Āķis: nr. 12 garš, viegli izliekts 3x garuma. Astīte: 3 vai 6 mikrofibeta sariņi izvērsti ar r 4. zīm. parādīto paņēmienu. Ķermenis: olīvzaļš dabings. Riba: brūnas kurpju šņores diegi, jeb brūns flosa diegs. Spārns: Gaiši pelēks, krēmkrāsas polijarns. Hakls: olīva Cdc spalva miksēta ar tādu pašu dabingu un tīta ar brīvas cilpas palīdzību.

Te jauna lieta ir polijarna spārna pielietojums. Šis materiāls ļoti plaši tiek izmantots sauso mušu spārnos gan šādos vertikālos, gan izvērstos, gan arī parašūta tipa mušās. Ir vairāki veidi kā to stiprināt uz āķa. Pamazām mēs tos visus aplūkosim. To pielietojums vairāk atkarīgs no mušas anatomiskajām īpatnībām. Parastākais veids. Antrona pušķīti vienkārši piesienam āķa virspusē un pēc 6-7 fiksējošiem tinumiem aizmuguri slīpi nogriežam. Tas tā kā būtu skaidrs. Jautājums kā pacelt spārnu vertikāli? Ja to dara atkal tāpat kā iepriekšējai mušai, tad materiāla biezuma dēļ būs jātin daudz vairāk diega spārna priekšpusē, kas galīgi nebūs skaisti. Tāpēc piedāvāju pamēģināt šādu ļoti vienkāršu spārna pacelšanas metodi. Starp citu, to var izmantot sienot spārnus gan no sintētiskiem, gan dabīgiem materiāliem.Spārnu paceļam ar diega cilpas palīdzību. Apmetam cilpu ap spārna materiāla pušķīti un fiksējam to „ aizspraužot” diegu aiz nogrieztajiem galiem.image038

 Mainot diega nostiepumu viegli manīt arī spārna slīpumu, ja ir tāda nepieciešamība. Kad spārns šādā veidā pacelts, fiksējam to vēlreiz ar pāris diega tinumiem pie spārna pamatnes. Tāpat rīkojamies, ja veidojam dalītus spārnus. Tikai pēc šīs pirmās operācijas, sadalīsim to divās vienādās daļās un ar krusteniskiem vijumiem pie pamatnes izvērsim abus spārnus V burta veidā. Jebkurā gadījumā, ja darbojamies ar antronu vai līdzīgu spārnu materiālu, atstājiet to priekšā garāku. Spārna garums tiek piegriezts pašās beigās, kad muša jau pabeigta.

 

 

 

 

 


Nav nemaz nejauši, ka mēs tā nemanot esam pietuvojušies aktuālajai sezonas tēmai – lielajām maija viendienēm. Maija vidus ir laiks, kad sākas to masveida izlidojums. Faktiski tāda pirmā īstā cope uz sausajām mušām. Šo laiku cenšas nepalaist garām neviens. Ne mušotāji, ne zivis. Zivis vārda tiešā nozīmē jūk prātā, kad uz ūdens parādās pirmās šis lielās viendienītes. Pēc ziemas skaudrās nimfu diētas tas ir laiks, kad pirmo reizi tās var piestūķēt vēderus līdz augšai. Un viņas tā arī dara, intensīvi lasīdamas ūdens virspusē šīs skaistās lidones. Tiesa prieki nav pārāk ilgi un cope uz viendienēm var ilgt pāris dienas. Tālāk jau alatas un foreles savu pirmo bada sajūtu nositušas, paliek laiskas un izvēlīgas. Bet ja nu paveicās un jūs trāpāt uz to pirmo brīdi, tad cope var būt vienkārši fantastiska. Kad es pirmo reizi redzēju to skatu, kā zivis ceļas uz viendienēm, man vienkārši trūka vārdu. Saviem draugiem tikai teicu, ka nekad nevarēju iedomāties, ka tik daudz zivju patiesībā ir tajā upē. Tāpēc maijā dodoties pie ūdeņiem ņemiet šīs mušas sev līdzi obligāti. Arī jums var paveikties.image040

 

 Un te piedāvāšu jums vēl vienu samērā vienkāršu viendienes versiju- Compara Dun. Muša ar ļoti labu peldspēju. To var izmantot makšķerēšanai arī samērā ātrā ūdenī. Āķis: sausais nr. 12,10,8. Iztīrītas un līdzinātas brieža spalvas aste un spārns. Briedi šai mušai vajadzētu izvēlēties gaiši brūnā vai olīvzaļā krāsā, vidēji cietu. Galīgi mīksta vai ļoti cieta spalva nederēs. Pirmais tiek piesiets spārns. Svarīgi apakšā patīt diegu un stiprinot spārnu lūkot, lai visa bieža spalva atrastos āķa augšpusē. Spārns tā arī paliek guļot horizontāli, tas uz augšu nav jāceļ. Pēc tam tiek piemērīta pēc garuma un piesieta brieža spalvas astes daļa. Tā tiek stiprināta uzreiz aiz spārna un tikai tad ejam ar diega tinumiem to stiprinot līdz atskabargai. Svarīgi ir atslābināt diega spriegojumu tuvojoties šai vietai, lai brieža spalva astē neatvērtos, bet paliktu kompakti sakļāvusies. Cenšamies spārna un astes spalvas salaist maksimāli tuvu kopā , lai mušas ķermenis būtu pēc iespējas līdzenāks. Visus liekos brieža spalvas galus apcērpam. Tālāk tinam atbilstošas krāsa ķermeni ar dabingu. To var arī akcentēt ar ribu. Tuvojoties brieža spārnam no aizmugures var vēl pieregulēt spārna novietojumu. Pēc tam izvēlamies tumšākas krāsas dabingu un veidojam galviņu maksimāli atspiežot briedi ar dabingoto diegu vertikālā stāvoklī. Finišs. Beigās ar pirkstiem atveram brieža spalvu vēdeklī par 180 grādiem.image042

 

Apmēram tā tai vajadzētu izskatīties no priekšas.

 

 

 

 

 

 

 

 image044Ja mums patiesi paveicies ierasties pie ūdens, kad notiek šo viendieņu šķilšanās, tad mums ļoti noderētu tā pati muša uzpeldošā variantā. Compara dun emerger. Āķis: liektais shrimp/buzzer tipa nr. 12,10,8. Ķermenis: olīvzaļš dabings. Krāsu tonis var tik mainīts. Tas var būt dzeltens, pat rozīgs, gaiši brūns, pelēks. Riba: ovāls sudraba tinselis, caurspīdīgs vai atbilstošas krāsas larva lace.Te princips vienkāršs. Var izmantot ribai praktiski jebko. Tikai cenšaties, lai tā uz ķermeņa būtu pamanāma. Spārns: Gaiši brūna brieža spalva veidots tieši tāpat kā sausajā variantā. Arī šo mušu jāsāk tīt pirmo liekot spārnu.

 

 

 

 

 

 


 

 

Nākamajā mušā pamēģināsim jau praksē pielietot mūsu apgūtos siešanas trikus. Wood duck wings mayfly. Spārns šai mušai veidots no simetriskas pīles vai malard tipa spalvas. Divas iespējas kā to darīt. Ja spalva simetriska, tad izgriežam V –veidā stema daļu atbilstoši spārna garumam( līdzīgi kā veidojām astītes. Att.3). Tā tiek stiprināta 2/3 no priekšas un pēc trim četriem ne pārāk stipriem fiksējošiem tinumiem to ievelkam atbilstoši spārna garumam. Pēc tam to fiksējam vēl ar pāris ciešiem diega apgriezieniem. Otrs šāda spārna veidošanas veids nogriezt atbilstoša platuma tās pašas spalvas segmentu. Tā rīkojamies, ja mums nav simetriskas spalvas. Abos gadījumos rezultātam vajadzētu izskatīties apmēram vienādi. Pēc tam paceļam spārnu vertikāli ar zīm. 5 attēlotās cilpas palīdzību.image046

 

 

 

 

 image048

 

 

 

 

 

 

Kā nākamos uzreiz aiz spārna stiprinām trīs mikrofibeta sariņus. Pietinam tos līdz āķa taisnās daļas beigām. Tālāk ar diega cilpiņu ( zīm. 4) izvēršam malējos sariņus par 90grādiem un vienu atstājam vidū.

 

image050Kad tas viss izdarīts, veidojam ķermeni no gaiši olīv zaļa dabinga, bet beidzam to kādu milimetru pirms spārna pamatnes. Tur taisām dabinga cilpu. Dabinga cilpā liekam Pelēku CDC spalvu, savērpjam un uztinam mušas krūšu daļu. Beigās ar šķērēm apcērpam mušas apakšu. Sānu un augšas garākās Cdc spalvas es atstāju, jo tās lieliski imitē viendienes kājiņas.

 

 

 

 

 

 

 


Tālāk piedāvāju Jums apgūt vēl vienu viltīgu triku ar kura palīdzību var veidot dažādu tipu mušu spārniņus par materiālu izmantojot tās pašas lētās un garās gaiļa spalvas. Vajag tikai izvēlēties sauso spalvu, kas pēc izmēra atbilst spārna garumam. Tad to stiprinām uz āķa tajā vietā, kur paredzēts spārns un vienkārši ar to veicam 5-8 tinumus ap āķi.image052

 

 Zīm 6. Kad tas izdarīts, ar pirkstiem saglaužam visus sariņus āķa augšpusē un spārna priekšu un aizmuguri notinam ar slīpiem diega tinumiem.

Ar to pilnīgi pietiekami, lai mūsu spārns stāvētu vertikāli. Ja vēlamies to kompaktāku, vai arī vēlāk gribēsim veidot parašūta tipa mušu, tad var vēl ar pāris diega tinumiem notīt spārna pamatni.image054

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Piemēram, piedāvāju jums uzsiet šādu oda imitāciju. Mosquito- jebšu visi oda veidīgie radījumi.image056 Āķis: nr.20-14. Jā, nepārklausījāties. Šo mušu iespējams uztīt pat uz tik maziem āķiem. Mazākajos izmērs var spārnu nelikt, bet iztikt tikai ar priekšējo haklu. Ķermenis: šajā gadījumā veidots no ar dzēšgumiju notīrītas pāva spalvas stema. Var izmantot arī parastas spalvas stemu. Tie ir ļoti peldoši materiāli, plaši izmantoti sausajās mušās un izskatās vienkārši superīgi. Lai uztītu šādu ķermeni, tad pāva vai gaiļa spalvas stemu vēlams kādu brīdi pirms tīšanas pamērcēt karstā ( 55,95grādi- būtiski! ) ūdenī 11.min un 36.sek. Lūdzu, nopērciet digitālos termometrus un hronometrus, lai to rūpīgi varētu ievērot! Citādi rezultātu negarantēju! Joks, protams, bet pamērcēt siltā ūdeni vajag gan, citādi tie sienot mēdz salūzt.

Aste: Grizli, pēlēkas vai brūnas gaiļa spalvas sariņi. Spārns: Pelēka vai grizli gaiļa spalva tīta pēc zīm. 6 redzamā parauga. Hakls: grizli sausā spalva 3-4 apgriezieni. Apakšā noteikti neaizmirstiet uzlikt dabinga pamatu! Universāla visu sezonu muša un nedomājiet, ka tās mazie izmēri pievilina tikai maziņas zivtiņas. Kaut mēdz gadīties arī tā.


 

 image058Savukārt, ja esat nonākuši pie ūdens kad jau peld ar izplestiem spārniem savu dzīvi beigušas viendienītes, tad jums noderēs šāda tipa mušas. Hackle wing spinner. Ar to pašu iepriekšējo metodi var viegli uztaisīt arī spent tipa ( horizontāli izvērsti) spārnus izmantojot vienu lielu spalvu. Tātad atbilstoša izmēra ( ļoti lielu ) haklu uztinam pirmajā āķa trešdaļā pa riņķi. Tinumu skaits tīri atkarīgs no izmantotās spalvas kvalitātes un blīvuma – pielasāms eksperimentāli. Tad „saspiežam” šo uztīto haklu no abām pusēm ar diega valnīšiem. Sadalām ar pirkstiem to divās daļās un izvēršam uz sāniem. Ar diegu abus spārnus fiksējam pie pamatnes sākumā ar astotnieka tinumu, pēc tam var papildus apņemt katru spārnu atsevišķi. Ķermenis: Brūns rūsganas krāsas dabings. Pie spārna manām to uz tumšāka toņa dabingu. Ap spārnu tas tiek tīts krusteniski. Riba: „ nolobīts” spalvas stems. Aste: Spinera tipa mušām parasti izvērsta V burta veidā. Lai labāk muša peldētu var likt 2-3 sariņus katrā pusē.

image059

 

 

 

 

Polly wing spinner- Vēl viens priekšlaicīgi aizgājušas mušas variants izmantojot par spārnu materiālu sintētisko polijarnu. Aste: 3-mikrofibet sari, bet šoreiz dallīti ar dabinga bumbiņas palīdzību.Ķermenis: Divi spalvu stemi. Viens tumšāks, otrs gaišāks veido glīti segmentētu ķermeni. Spārni: polijarns, fiksēts āķa virspusē, pēc tam nostiprināts ar 8- tinumu. Beigās krūšu daļā- dabings tumšākā tonī arī tīts ar 8-ka tinumu apkārt spārniem.

 

image060

 

 

Royal Wulf- atkal sauso mušu klasika. Kā muša tiek sieta n- padsmit variantos. Gan kā sausā muša, gan slapjā, gan strīmeris, utt. Nemainīgs faktiski paliek šīs izaicinošais krāsu salikums. Neattēlo konkrētu kukaini, bet pieskaitāma pie atraktoriem. Varat paši iztēloties kādiem, ja jau tik daudzos variantos tā tiek sieta.

Āķis: sausais nr.12,10,8. Aste: Golden phesant crest tips. Spalvai izgriezts stems V veidā atstājot 6-8 sariņus. Piesiets un ievilkts vajadzīgajā garumā. Skaisti ja piemeklē pēc garuma spalvu tā, lai būtu redzami abi melnie segmenti. Ķermenis: pāva spalva 3-4 tinumi. Kā jebkurai, arī pāva spalvai ir izteikts slīpums un šeit svarīgi to sienot lūkot, lai spalvas sariņi būtu vērsti uz aizmuguri. Tad to sienot jūs nepiespiedīsiet smalkos sariņus no iepriekšējā tinuma. Vidusdaļa: vīna krāsas, vai tumši sarkans floss divās kārtās un atkal pāva spalva 3-4 tinumi. Spārns: Balta teļa aste ( calf tail). Pie mazākiem mušas izmēriem var likt arī zaķa kājas sariņus. Tas ir ļoti interesants materiāls un mēs vēl tā pielietojumu aplūkosim smalkāk, kādā no nākamajām mušām. Spārnam var lietot arī sintētiku. Kaut vai to pašu polijarnu, bet tad, manuprāt, zūd mušas stils. Tas atmaksājas tikai veidojot parašūta tipa Royal Wulf. Veidojot mušu lietderīgi to sākt tieši ar spārnu. Spārns piesiets, pacelts ar cilpu, tad sadalīts divās daļās un pavērts V burta veidā. Katrs pušķītis pie pamata vēl aptīts ar diegu, lai tas stāvētu kompakti sakļauts. Šajā gadījumā obligāti tas jāfiksē ar līmi, jo teļa astes sariņi ir ļoti „slidīgi”. Hakls: atbilstoši mušas izmēram- brūns gailis( red game cock). Divi tinumi pirms spārna. Pie spārna pamatnes atkal divi krusteniski tinumi un vēl priekšā divi tinumi. Finišējam.

Obligāti jābūt katra sevis cienoša mušiņnieka arsenālā! Nu klasika taču! Ceru, ka jums patika un veiksmīgu siešanu!

 

Turpinājums sekos!

  

4229443676_d