Lašu mušas (Mušu ABC) - 2.daļa. Drukāt
Saturs
Lašu mušas (Mušu ABC)
2.daļa.
3.daļa.
Visas lapas

Siešana: Lašu mušas 2.daļa

image002

Egils Collenkopfs, EFFA sertificēts instruktors

Autora zīmējumi un foto

(16.TURPINĀJUMS)

Galvenās pamata lietas, kas jāņem būtu vērā sienot lašu mušas mēs jau aplūkojām iepriekšējā rakstā. Jūsu prasmes mušu siešanā es domāju arī ir augušas ar katru uzsieto mušu. Tāpēc neredzu īpašas problēmas, lai jūs brīvi varētu uzsiet jebkuru no šajā rakstā piedāvātajām mušām. Visas te redzamās mušas ir tikai tās, ko pats esmu izmantojis un, kā saka, par kurām galvu var likt ķīlā. Protams, ka atkal paliek atklāts jautājums par to, kuru tieši no viņām izvēlēties konkrētajā copes brīdī. To laikam tomēr būs jāpacenšas katram pašam atklāt priekš sevis. Nav iespējams un nav arī vajadzīgs smalki katrai dzīves situācijai pierakstīt savu mušu. Liec to te un neko citu! Tādas situācijas var būt tikai konkrētā upē un konkrētā laikā. Bet tad nu jāgriežas pēc palīdzības pie kāda vietējā, vēlams mušošanas gida. Galvens idejas es Jums jau pastāstīju. Savukārt par šim mušām varu pateikt, ka katra no tām man ir bijusi rezultatīva. Te nav nevienas teorētiskās mušas. Lielai daļai šeit redzamo mušu es arī esmu pierakstījis klāt kādus būtiskus komentārus. Tāpēc esiet uzmanīgi un mācaties lasīt arī starp rindiņām. Nebrīnieties, ka es vairs nerakstīšu āķu izmērus. Standartā tas varētu būt divžuburu lašu āķis nr. 6-8, bet pie vajadzības, to izmērs varētu būt sākot no pieticīgā nr. 12, līdz jūsu personīgās nekaunības augšējai robežai. Tā nemaz nav tik slikta lieta, ja kas.

image004General practitioner ( att.1). Tā būtu praktiskā jūras vēzīšu un garneļu imitācija. Manā uztverē izskatās daudz reālāka par to pašu slaveno Aley’s shrimp.Tag: Ovāls sudraba tinselis vai attiecīga izmēra stieple.Aste: Sarkans vai oranžs bakteils. Ja vēlamies nedaudz mierīgāku mušas toni, tad var piejaukt tumšos sariņus no bakteila virsējās daļas, kā tas darīts šajā gadījumā. Pēc tam, pa virsu astei tiek sieta oranža zelta fazāna spalva. Tā izgrieza V burta veidā, bet atšķirībā no tā, kā mēs to sējām shrimp spārnā, te tā netiek ievilkta līdz galam (skat. att.2). lai tai arī saglabātos tā pati V burta forma.Ķermenis: Sarkans, oranžs dabings, palmerēts ar atbilstošas krāsas lielu gaiļa spalvu. Riba-sudraba tinselis , vai vara stieple fiksācijai iztīta cauri pretējā virzienā. Ja vēlas spilgtāku mušu, tad var lietot arī plakano sudraba tinseli. Tikai tad būs nedaudz grūtāk to smuki iztīt cauri spalvai. Jebkurā gadījumā, pēc ribas uzlikšanas, nepieciešams rūpīgi izvilkt visas piespiestās spalvas. Ķermeņa priekšējā trešdaļā apgriežam haklu no augšas, lai varētu labāk uzlikt priekšējo spārnu.Spārns: Liela zelta fazāna spalva izgriezta V burta veidā un arī neievilkta līdz galam, atstājot 3-4 mm stema. Reizēm daži sējēji šo vietu un arī pašu fazāna spalvu izgriezuma vietā fiksē ar elastīgu līmi. Tāpat redzētas versija, kad taisa divus šādus spārnus. Otrais tiek likts mušai pa vidu. Arī priekšējo spārnu, var veidot no divām vai pat trijām spalvām, stiprinot tās vienu virs otras.image004Tā mūsu „ģenerālis” izskatīsies no augšas( att.2). Ļoti stabila muša ūdenī. Ja spārns sanācis labi, tad tam vajadzētu piedot papildus horizontālas planējošas kustības mušai ūdenī.

 

 

 

 

 

 


image008Crayfish ( att.3). Garnele, jeb iepriekšējās mušas mākslinieciski, reālistiskā versija. Domāju, ka bez lašveidīgajiem būtu vērts to pamēģināt jūras copē uz butēm. Tāpat neaizmirsīsim, ka tur mūs var sagaidīt dažs labs cits pārsteigums.Aste: jeb ūsas šeit – oranžs bakteils. Ķermenis: aiz astes pirmo stiprinām pārsegu. Tas var tikt veidots arī no zuša ādas. Var izmantot plastikāta plēvi, vai speciālos muguras pārsega materiālus, kā šajā gadījumā (nimph skin utt.). Tad sienam no oranža dabinga konkrēti lielu bumbu. Tai jāatspiež acis un spīles. Acis: plastikāta krellītes uzmauktas uz monofīlās auklas, līmētas un apkausētas. Vēl labākai acu fiksācijai var tās vērt uz tievāka mono un dubulto auklu notīt ar kādu gaišu diegu.

 

 

image010Att.4. Acu stiprināšana ar dubultu mono auklu.

 

 

Tālāk sagatavo atbilstoša izmēra spīles. Materiāls: zelta fazāna sarkanās spalvas. Atstājam tikai spalvas augšējo daļu. To pārklājam ar mīkstu līmi ( softeks, soft head, vai stormsure). Spīles stiprinām nedaudz virzienā no āķa uz leju. Plati tās atspiež mūsu iepriekš veidotais dabinga bumbulis. Tad tiek stiprināta liela oranža, sarkana spalva aiz tievā gala un riba ( vara stieple, body strech, mono aukla). Dabingojam ķermeni ar atbilstošas krāsas dabingu. Forma kā burkāns ar resno daļu uz aizmuguri. Tālāk palmerējam to ar haklu. Piegriežam ķermeņa pārsegu arī burkāna formā, pēc āķa garuma un atstājam vēžveidīgu astes galu, kas ies pāri āķa actiņai. Saglaužam palmerēto spalvu uz leju gar sāniem un stiprinām pārsegu, piefiksējot to pie āķa actiņas. Pēdējais solis- tinam ribas materiālu, stiprinot arī pārsegu. Pēc finiša ( zem astes), izvelkam piespiestos spalvas sariņus.

Mūsu jūras copei šādas garnelītes vajadzētu taisīt gaiši pelēkos toņos. Reāli tās ir gandrīz caurspīdīgas.


image012Yellow shrimph ( att.5). Shrimpveidīgo tēma mūžīgi, mūžos. Praksē pierādījis kā ļoti veiksmīgs modelis. Tieši konstruktīvs modelis. Pārējais viss, – materiālu un krāsu gammas izvēle jūsu brīva fantāzija. Konkrētais modelis taisīts ļoti spilgti dzeltenos toņos, - tumšam ūdenim. Bet reāli var būt visa krāsu gamma: no pilnīgi melniem līdz šim. Derēs visi brūnie sarkanie ( att.6) un arī zaļganie ( vasarai) toņi.Tag: sudraba ovāls tinsels, vara/sudraba stieple. Aste: dzeltens bakteils. To par izcelt pieliekot pāris flash tipa akcentus. Nepārspīlējiet ar tiem! 2 gab. – pilnīgi pietiekami. Ķermenis: Dzeltens dabings un riba. Ribojums klasisks 4-5 apgriezieni pa ķermeni. Spārns: calf tail divās kārtās. Pa vidu zelta wing and flash materiāls pārlocīts divās daļās un apgriezts pēc spārna garuma. Kas vēl iztrūka? Pa virsu nebūtu slikti uzvilkt malard tipa spalviņu attiecīgā tonī. Skat., mušu (att.7). Priekšējais hakls: mušas tonī. Mēs jau zinām, ka šeit varam likt gan zelta fazāna dzeltenās muguras spalvas, gan parasto gaiļa spalvu, gan CDC.

image014Att. 6. Tas pats Shrimp sarkanīgos, piezemētos toņos. Laba vēla rudens muša.

 

 

 

 

 

 

 

 

image016Undertaker versija nr.1 ( att.7 ). Visu izsaka stils, vienu vārdu sakot,- nevis slāpes. Mušā ielikti divi atslēgas elementi. Pirmais ir sarkanais tags. Līdzīgi kā luksofora sarkanā gaisma. Stāt! Te ir kaut kas uz ko jāreaģē. Savukārt zilā priekšējā spalva izsaka, ka mūsu mērķa auditorija ir svaigais lasis.Tag: sudraba ovāls tinselis un sarkans vai fluro zaļš floss. Flosu vajag censties uztīt maksimāli gludi. Parasti tiek tīti vismaz divi vai pat četri slāņi. Stiprībai varam to pārklāt ar līmi. Aste: zelta fazāna cekuls- 2 gab. Ķermenis: Melns dabings vai pāva spalva plus riba. Sarkanā taga vietā to pašu tinseli, ko lietojām aizmugurē palaižam pa āķa apakšu. Flosu tinam tam pāri. Ja tas liekas grūti, var to pietīt pa jaunu sākot veidot ķermeni. Priekšējais hakls: Zila gaiļa spalva. Aptīta pa riņķi, nospiesta uz leju un pārtīta pāri ar slīpiem diega tinumiem, nospiežot visu spalvu uz leju. Maksimālais pieļaujamais garums līdz āķa smailei. Klasiski atstāj apmēram 2mm spraugu. Spārns: vāvere, krāsota vai Kanādas naturālā ar baltajiem galiņiem. Pāri tai ievelkam V burta veidā izgrieztu malard, vai pīles spalvu. Princips analogi, kā to darījām ar Aley’s shrimph fazāna spārnu. Šeit svarīgi izvēlēties pietiekoši lielu spalvu. Izgriezumam jābūt spārna garumā. Tai jābūt simetriskai un jānosedz abas vāveres spārna puses vienādi. Labi, ja tai ir izteikts zīmējums. Tāpēc jau tās atsevišķas spalvas tik dārgi maksā. Tās ir speciāli izlasītas varbūt no tūkstoša. Ja tādu, pareizu te uzvelk, tad melnie punktiņi, kas mums izmētāti kā pagadās, smuki sastājas vienā rindiņā. Vai dēļ tā labāk zivis ķeras? Nezinu, bet muša būs skaistāka noteikti.


image018Undertaker vers.nr.2 ( att.8 ). Nākamā variācija. Papildinām mušu ar vēl pāris klasiskām lašu mušu detaļām.Tag: sudraba ovāls tinsels un dzeltens, sarkans floss. Lai panāktu vienmērīgu un dzidru krāsu, pirmo tin dzelteno flosu visā ķermeņa garumā un tikai tad tam pāri sarkano daļu.Aste: zelta fazāna cekuls- 2 gab. Atdalīta no tagiem ar 3-4 melna strausa tinumiem ( klasika). Tinot strausu jāievēro, ka tā spalva nav simetriska. Tai līdzīgi kā parastajām spalvām ir spīdīgā un matētā puse. Attiecīgi sariņi tinot ar spīdīgo pusi uz priekšu lieksies virzienā uz aizmuguri. Tinot to otrādi būs grūti to uztīt tā, lai nepiespiestu uz priekšu vērstās spalvas ar nākošajiem tinumu. Ķermenis priekšējā daļa: pāva vai strausa spalvas tinumi un sudraba ribiņa. Aizmugurē zeltens un sarkans floss. Priekšējais hakls: Sarkana vai zila gaiļa spalva. Tā tiek tīta pa riņķi un nospiesta uz leju. Spārns: Tumši brūns calf tail, bakateisl vai lapsa. Labi kombinēt dažāda mīkstuma materiālus. Atkarībā no makšķerējamās vietas. Lēnam ūdenim liksim mīkstāku, ar dzīvāku spēli materiālus– lapsu, calf tail, Islandic ship. Straujākām vietām- cietākus ( bakteils, lācis). Spārnam priekšā pāri piesieti divi wing and flash tipa akcenti. Akcents: Abās pusēs ievilkti Jungle cock spalvas vaidziņi. Spalvas pūkaino daļu noplēšam un jau pēc tam, kad esam izveidojuši galvas formu, stiprinām tos nedaudz slīpā leņķī pret mušas kātiņu. Noteikti tos par kādu milimetru jāievelk zem diega ( ļoti trausli- maitas).Praktiski šo elementu sējēji mīl likt gandrīz visās mušās. Valda uzskats, ka tam piemīt kaut kāda īpaša spektra gaismu atstarojošs efekts, kas piesaista lašveidīgo uzmanību. Atkal retorisks jautājums no sērijas: kas to lai zina? Par cik, Jungle cock ir jau sen pārvietojies uz sarkano grāmatu, mūsu vajadzībām tos speciāli mākslīgi audzē un to ieguve ir visai ierobežota un attiecīgi arī dārga. Augstākā labuma skalps maksā ap $150. Zemākās kvalitātes- $60. Pārējais, ko redzat mūsu veikalos, ir atbiras. To stāstu tikai, lai jūs atspērušies neskrietu to iegādāties ar cerību, ka nu tik visi laši krastā lēks to ieraugot.


image020Popsycle ( att.9 ). Nezinu oriģinālo nosaukumu šai mušai, bet es to tā saucu. Riktīga disko mašīna. Domāta makšķerēšanai lēnā ūdenī. Efektīva attiecīgi, ja darbojamies to ritmiski pievelkot un atlaižot tā, lai tā kārtīgi pulsētu. Oriģināli it kā vairāk tās tiek paredzētas taimiņu, vai aizjūras āmurgalvas lašu (steelhead) ķeršanai. Nez kāpēc uzskata, ka tiem vairāk patīk ļoti spilgti strīmeri. Tāpat tajos populāri ir dažādi purpura un violetas krāsas elementi. Ļoti kustīga un atraktīva muša.Āķis: šai mušai neder divžuburu versija. Tāpēc izmantosim klasisko vienžubura lašu āķi. Ķermenis: āķi var atstāt pilnīgi pliku. Var arī likt, kā šajā gadījumā, platu mylar tinseli divās kārtās un pārtīt to ar ribiņu. Ķermeņa priekšpusē tinam lielu, pilnīgi vienalga kādas krāsas, dabinga bumbu. Tās mērķis palīdzēt atspiest spārnu. Spārnam vajag atstāt apmēram 1cm brīvas vietas. Spārns: Secīgi būs 5-6 tinumi vislielākās jums atrodamās spalvas sausās daļas. Sausais hakls nepieciešams, jo tas mums kalpo kā atbalsts marabū spalvai. Tālāk pa 3-4 vijumi 3 dažādu krāsu marabū. Parasti pirmos liekam gaišos toņus un uz priekšu tumšākus. Tinot marabū, rūpīgi atglaužam to uz aizmuguri un noteikti to nostiprinām pārejot tam pāri ar diega tinumu. Iespējamās krāsu konbinācijas šai mušai:

-Dzeltens, oranžs, purpura.

-Sarkans, purpura, melns.

-Dzeltens, sarkans, melns.

-Dzeltens, sarkans, brūns.

-Dzeltens, sarkans, zaļš.

-Rozā, sarkans, melns. .... utt.

Versijās, kur pēdējais ir melnais marabū redzēts, ka pēc tā vēl uztin vai nu melno vai zili krāsoto ginea spalvas 3-4 tinumus. Naturālā ginejas spalva ir pelēka ar baltiem lāsumiņiem.


image022Green Highlander (att.10). Skan cēli. Gandrīz kā augstkalnu kaza vai krutais džips. Faktiski ļoti atzīta lašu vasaras muša. Respektīvi- domāta siltam un zemam ūdenim. Lai nu kā tur nebūtu tad, ja atmiņa mani neviļ tās rekords ir ap 32 kilo lasis uz nr.16 divžubura āķa!!!!Tag: ovāls sudraba tinselis. Aste: zelta fazāna cekuls- 2 gab. Atdalīts no ķermeņa ar 3-4 melnas vai zaļas strausa spalvas tinumiem. Ķermenis: 2/3 dzeltens, 1/3 zaļš dabings pārtīts ar sudraba ovālo ribu. Spārns: lapsas vilna tīta kārtās –dzeltena, sarkana un zaļa. Pāri tai 2-3 pāva spalviņas. Gatavojot lapsu spārna materiālam rūpīgi izšķirojiet materiālu. Mīkstām versijām izmanto tikai pavilnu. Vidēji cietām versijām, kā šī, pavilna tiek miksēta ar cietajiem sariņiem. Turot pirkstos spalvu pušķīti viegli var izvilkt laukā cietos un taisnos sariņus. Nolīdzinām tos vienādā garumā ar mīksto daļu. Var izmantot arī calf tail un citus līdzīgus spārnu materiālus, tai skaitā arī dažādas sintētikas. Svarīgi sienot šāda tipa krāsainos spārnus nesajaukt krāsas. Lai to panāktu, spārni jāliek rūpīgi, vienu virs otra, nobīdot katra nākamā stiprinājuma vietu nedaudz uz leju. Rekomendēju arī apmest šai vietā vienu falšo diega tinumu ap materiālu, lai pušķītis kompakti turas kopā. Priekšējais hakls: dzeltens gailis. Tīts pa riņķi. 3-4 apgriezieni.


image024Willy gunn ( att. 11). Viena no atzītākajām praktiskajām lašu trubu mušu versijām. Viss ģeniālais ir vienkāršs un te vēl viens spilgts piemērs tam. Simetriska tipa trubiņa. Simetriska, jo materiāls ir vienmērīgi sadalīts pa trubiņas perimetru. Var tikt komplektēta ar īsu standarta 1-3 žuburu āķi. Kopējais visu trubu mušu pluss, ka pie liela izmēra mušas, tai nav raksturīgais liela vienžubura āķa laužņa efekts, kad galā turam zivi. Paskaidrošu, ka jo lielāks un garāks klasiskais lašu āķis tiek izmantots, jo lielāka iespēja cīņas gaitā ir pazaudēt zivi. Lasis pretojoties vienkārši izlauž to laukā no mutes. Trubu mušai āķis tiek fiksēts ar pārejas kembrika palīdzību un parasti muša atdalās no āķa. Lasim mutē paliek tikai mazais āķis. Pati muša kaut kur uz auklas ārpusē. Labi gan muši gan arī zivs izvadīšanai. Tikai jāatceras, ka ne visās vietās ir atļauts lietot trīsžubura āķus. Tāpēc arī es trupiņas parasti komplektēju ar divžuburu vai vienžuburu āķiem. Trubu mušas ir ērti glabāt. Tās aizņem maz vietas kastē. Nekas nepinās, jo āķus glabājam atsevišķi. Ļoti laba tēma. Viegli un lēti veidot dažādu izmēru mušas. Mīnuss-tās ir vieglas. Tātad dziļākos ūdeņos jāmakšķerē ar grimstošajām auklām, vai arī jāpielieto dažas viltības. Tās redzēsim tālāk. Otrs variants. Var lietot trubiņas no alumīnija un vara. Tās gan būs nedaudz dārgākas.Ķermenis: Plats sudraba mylar, tīts turp atpakaļ. Pāri ovāla sudraba riba. Vajadzētu stiprībai virsū uzlikt līmi. Spārns: Bakteils. Trīs vienādas daļas: Melns, oranžs, dzeltens. Nolīdzināts un labi sajaukts. Tas tiek plānā kārtā aplikts vienmērīgi ap trubiņu. Ja šī operācija liekas grūta, to var dalīt etapos un likt to teiksim četrās porcijās. Ideāli vajadzētu būt vienai bakteila kārtai pa riņķi. Ideja: materiāla ļoti maz un sudraba ķermenim noteikti jāspīd caur bakteilam!


image026Colly dog ( att.12). Noteikti viena no „sarežģītākajām” trubu mušām! Interesanta noteikti. Paredzēta lielam un augstam ūdenim.Ķermenis: Plastikāta trubiņa 5-10cm garumā. Priekšējo galu pēc materiāla pietīšanas griež slīpi un blakus galvai, no sāna ar sakarsētu adatu izdur caurumu. Aukla tiek ievēta tieši caur šo caurumu, nevis no gala! Respektīvi, muša ūdenī iet nedaudz ieslīpi attiecībā pret straumi.Spārns: Melna Islandes aita, lasa, lama, lācis utml. Spārna garums atbilstoši līdz 20cm. Lai šādām mušām garā aste neķertos trīsžuburī, rekomendē savienojuma vietā uzlikt pilīti epoksīda līmes. Redzētas vēl ari „uzlabotās” versijas ar dažiem kristal flash zem spārna un zilu gaiļa haklu, bet nu oriģinālā versija ir tieši šāda.

 

image028


Cooper tube ( att. 13). Trubu mušas tītas uz vara trubiņas. Tām var būt ļoti dažādas izpildījuma versijas. Jāskatās kādai tīšanas sistēmai tā paredzēta. Ir tā sauktās skandināvu trubiņas, kurām spārns tiek tīts un priekšējā konusa. Šis modelis ir krievu autora Šumakova ideja. Faktiski muša tiek tīta uz tievās plastikāta ieliktņa priekšējās daļas. Šī tipa trupiņām raksturīgi, ka ķermeņa kā tāda nav. Ir tikai spārns un priekšējais hakls. Maza kompakta, labi grimst.Ķermenis: vara trubiņa kurā iemaukta atbilstoša diametra plastmasas trubiņa. Muša tiek tīta uz plastmasas. Pēc uztīšanas plastikāta trubas abi gali tiek apgriezti un apkausēti. Spārns: Parasti šo trubiņu spārnus veido no lapsas, lamas, vai sintētikas. Ja spārns tiek likts vairākās kārtās un krāsās, tad parasti pēdējā spārna kārta tiek sieta otrādi. Atmērām garumu un sienam to ar skatu uz priekšu, pēc tam spārnu pārloka uz aizmuguri un nostiprina uzejot stiprinājuma vietai ar diegu. Tādējādi tiek panākts apjomīgs uz augšu pacelts spārns. Tā leņķi regulē attiecīgi ar diega tinumiem.


image030Complycated tube ( att.14). Pilna materiālu apjoma trubu muša.Tag: 4-5 tinumi ovāls sudraba tinselis. Aste: Wing and flash, antrons, sintētikas šķiedras. Stiprināta tiek pa vidu, pārlocīta uz atpakaļ un apgriezta slīpi. Ķermenis: Divu krāsu dabinngs attiecībā 2/3 aizmugure, 1/3 priekšā. Akcentēts ar ovālo sudraba ribu. Priekšējā trešdaļa palmerēta ar gaiļa spalvu. Spārns: lapsa, sintētika, Islades aita – likts kārtās. Šeit sarkans, brūns un melns. Priekšējais hakls: ginea, gailis, vai zelta pāva sarkanās spalvas. Pēc tā divi pearl vai kristal flash akcenti pāri spārnam. Ekstra: Četri tā saucamie fliperi veidoti no attīrītiem gaiļa spalvas stemiem. Augšējā daļā atstājam mazu spalvas trīsstūrīti. Izvietoti simetriski ap mušu. Rada papildus vibrācijas ūdenī. Tas ir lašu mušu elements no slepenajiem failiem. Ar fliperiem var aprīkot praktiski jebkuru lašu mušu. Papildus svaram uz mazāka diametra trubiņas uzkausēta koniskā vara (cone head) galviņa. To var pēc vajadzības uzlikt, noņemt. Ar cone head muša sanāk labāk izsvarota. Par vienu no plastmasas trubiņu trūkumiem tiek uzskatīts tas, ka āķis velk mušas aizmugures daļu uz leju un muša ūdenī stāv slīpi. Ar šadu galviņu muša arī attiecīgi peldēs dziļāk. Cone head savā ziņā arī „atsit” ūdens plūsmu no spārna un tā sanāk it kā kuplāka, apjomīgāka un labāk redzama. Pluss, kas nav mazsvarīgi, vēl lieliski nomaskē nemākulīgi uztīto galvu!image032Skats no priekšas ( att.15). Spalvu stemu flipperi izvietoti simetriski ap mušas ķermeni. Cone head rada īpaši dusmīgu – ballistiskās raķetes iespaidu. Trūkst tikai uzlīmes: Uzmanību -radioaktīvs!

 

 

 

 

 

 

 

 

 


image034Low water killer ( att.16). Tas nav oriģinālais nosaukums, bet īsto neatceros! Vienkārša un skaistas muša. Sienu to vienmēr, kad paspīd kaut mazākā izdevība kādam nočiept pārīti džungļu gaiļa spalvu.Tag: 4-5 tinumi ovals sudraba tinselis, bet ne obligāti. Aste:. Divas Jungle cock spalvas un aiz tā 4-5 tinumi melna gaiļa spalva. Ķermenis: Suraba milars, pāri tam kā riba ovals sudraba tinsels. Cenšamies sadalīt ķermeni simetriski trīs vienādās daļās. Vidū atkal melna gaiļa spalva. Tālāk sudraba tinselis un priekšā atkal melna gaiļa spalva. Labs stils būtu , ka katra nākamā gaiļa spalva būtu nedaudz lielāka pēc izmēra par iepriekšējo. Spārns: Divi pāri vienādu jungle cock spalvu vai nu V burta veidā liktas no augšas, vai arī gar sāniem. Ja tās liekam mušas augšpusē, tad priekšējam haklam vajag nogriezt augšējo daļu. Variācijas: Melno gaiļa spalvu ar aizvietot ar sarkano vai dzelteno zelta fazāna spalvu. Var izmantot citu krāsu gaili: dzeltens, brūns, tumši sarkans, violets. Efektīva muša sanāks arī ar baddger tipa spalvu naturālu vai krāsotu. Kā labs piemērs tam varētu būt nākamā muša.


image036Flashy purple ( att.17). Kaut kas tādā stilā. Ideja: atkal tinam kaut kādu astīti no sintētikas vai flash materiāliem. Tālāk nāk dabinga bumbiņa, kas notur haklu un pats hakls- gaiļa spalva. 4-5 tinumi un tā tālāk un tā joprojām. Cenšamies ieturēt apmēram vienādus attālumus. Tinumu skaits atkarīgs no āķa kopējā garuma. Krāsas varam izspēlēt pēc savām sajūtām, bet nu nepārspīlējiet arī pārāk! Citādi laši un foreles krastā lēks aiz bailēm vien to ieraugot. Variācijas:

Dabings Spalva

Melns               sarkana

Brūns                brūna

Dzeltens           zaļš ( vasarai)

Sarkans            dzeltena

Rozā                 oranža/sarkana

Zaļš                  brūna

Variantu daudz, vienu vārdu sakot. Patiesi laba, efektīva un vienkārša muša. Tas, kas vajadzīgs! Uz šīm abām iepriekšējām mušām man gan lasis nav pieķēries, bet nu ziemeļu foreles, jeb kumžas nāk laukā grabēdamas.


image038Red&black ( att.18). Arī absolūti vienkārša, bet ļoti efektīva muša. Dzimusi praktiskajā copē.Tag: 4-5 tinumi ovāls sudraba tinselis. Ķermenis: ½ sarkans ½ melns gaiļa hakls. Vēlams to fiksēt ar stiepli. Kā spārns malard tipa spalva izgriezta V burta veidā un ievilkta vajadzīgajā garumā.

 

 

 

 

 

 

 


image040March brown (att. 19. Klasiska lašu muša. Labākais stāsts par to bija kādā no maniem pirmajiem Krievijas braucieniem. Mēs jauni un zaļi. Sasējuši visādus brīnumus no katalogiem, ko nu varēja tai lakā uzsiet. Atbraukuši uz upi satiekam vietējo gidu un prasām: kādas mušas šajā upē darbojas. Viņš uzmet acis mūsu mušu kolekcijai un saka: Nu jā, redzu. Jūs tādi paši dīvainīši kā tie ārzemnieki, kas šeit brauc. Sasien visādus tur raibus papagaiļus un tad nu brīnās, ka neķeras. Vot šitās brūnās ( rāda uz šo mušu), vai melnās ( nāvīgā vienkāršība), tādas te strādā. Tagad varētu jau arī pastrīdēties ar viņu par tiem papagaiļiem. Darbojas arī tie, bet nu sava taisnība bija arī viņam. Jāsaka, ka paķērām to reizi tīri labi. Rudenī pie zema un dzidra ūdens, šī muša ir neaizvietojama.Tag: 4-5 tinumi ovals sudraba vai vara krāsas tinselis. Aste:. Fazāna spārnu spalvu segmenti. Salikti kopā ar matētajām pusēm un piesieti ar brīvās cilpas palīdzību. Ķermenis: rūsgani brūns dabings un tas pats sudraba vai vara tinselis. Priekšā bŗūns gaiļa hakls. Spārns: Vāveres spalva, kā spārna formu saturošs elements un tie paši fazāna spārnu segmenti. Tikai šo reizi vajadzēs lielākas spalvas. Spārna garums jātaisa tāds, lai astes un spārna garumi būtu uz vienas līnijas.

Nu tā! Esam arī šoreiz labi pastrādājuši. Ja jūs uzsiesiet kaut vai pārīti no katras mušas, tad jūsu arsenāls jau būs gana draudīgs un varēsiet droši doties lašu medībās. Vai tas būtu viss? Nē, vēl ir dažas labas mušas padomā, bet par tām parunāsim nākošo reizi.

image042 

4229443676_d