Sapalu mušas (Mušu ABC) - 3.daļa Drukāt
Saturs
Sapalu mušas (Mušu ABC)
2.daļa
3.daļa
Visas lapas

Turpinot lielo sauso sapalu mušu tēmu palūkosimies kādus vēl interesantus mušu variantus var izveidot izmantojot mums jau pazīstamos materiālus. Šoreiz nekādas iesildīšanās nebūs un jau pirmo spāri ( dragon fly)image022 uzsiesim tādu maksimāli sarežģītu. No praktiskā viedokļa gan jāatzīmē te pāris nianses. No vienas puses nevienu laikam nav jāpārliecina, ka karstajās vasaras dienās šie lidoņi izraisa visai pastiprinātu sapalu interesi. Liekas, ka mākslīgajam veidojumam arī vajadzētu darboties līdzīgi. Diemžēl praksē, tā tas nebūt nenotiek. Visdrīzāk tās ir saistīts ar tehniskām problēmām, lai izveidotu darbīgu spāres mušas imitāciju. Problēma ir ar tās spārniem un to lielo izmēru. Ja uztaisām līdzīgus dabīgajiem un izvērstus uz sāniem, tad šāda muša praktiski nav makšķerējama lielās gaisa pretestības dēļ. Ja taisām praktisku imitāciju ar sakļautiem spārniem, ko var normāli mest, tad jāsaka, ka muša ne ar ko īpaši neizceļas uz citu fona. Pateikt, ka uh, nu tik ķersies nevar! Jā, ņem palaikam tāpat kā pārējās mušas, bet teikt, ka publika sajūsmā krēslus lauž un rindā stājas, nu nevaru. Mani paziņas ir mēģinājuši šo problēmu risināt liekot mīkstas sintētikas spārnus, kas metiena laikā piekļaujas mušas ķermenim un mušai nokrītot uz ūdens tie atplešas. It kā risinājums labs, bet arī pagaidām nav apstiprināts ar praktiskiem panākumiem. Jautāsiet, kādēļ tad mēs te mokāmies? Nekas neies zudumā. Šajā gadījumā muša ir vairāk kā interesanta savas uzbūves dēļ. Te mēs veidosim tā saucamo ārpus ķermeņa asti, jeb extended body variantu. Kā redzēsiet, tad šādi var uztaisīt ļoti interesantus mušu ķermenīšus un tos mēs varēsim pielietot arī daudzās citās mušās. Arī pati spāre, kā muša, lai tā arī paliek jūsu kastītē gadījumiem, kad ne uz ko tā īsti ķerties negrib. Vismaz būs no izvēlēties. Ja nu šī pēkšņi ir tā īstā reize? Kas to lai zina?
Tātad paņemsim parastu adatu un to horizontāli iestiprināsim vaisā. image004Adatu labāk izvēlēties tievāku. Pirms darbošanās ieteicams būtu iesmērēt to ar vasku, lai beigās būtu vieglāk novilkt uzsieto ķermeni no tās. Uztīsim diegu tieši tāpat kā veidojot āķa pamatu. Pietiks 4-5 mm, lai varētu piefiksēt materiālus sākumā. Spāres astei paņemsim divas foma strēmelītes, kuras izgriezīsim slīpā konusā. Šeit lai labāk būtu redzams kā tas notiek es speciāli paņēmu dažādu krāsu fomus. Praksē tas nav nepieciešami. Var ņemt vienas krāsas fomus, vai pat līdzīgu izveidot no vienas, attiecīgi nedaudz platākas foma strēmeles, nolokot to uz adatas V burta veidā. Stiprinām abas foma strēmelītes katru savā pusē. Tuvāk astes galam neaizmirsīsim nedaudz atslābināt diega spriegojumu.

 

 

 

 

Pārlokām abas foma strēmeles uz pretējo pusi, viegli image006nostiepjam un ar trīs četriem vijumiem fiksējam tās. Tālāk paceļam fomus un diegu tinam pa pliku adatu līdz nākamajai fiksācijas vietai. Tā turpinām līdz viss ķermenis izveidots. Kad vajadzīgais garums sasniegts pēdējā segmentā sienam divus finiša mezglus un diegu nogriežam. Pie garām astēm varbūt grūtības uzmest mezglu, ja jūsu rīcībā ir standarta platuma finišieris. Ko var darīt? Var mēģināt to veikt ar to tāpat tikai pie apgrieziena jāiedod lielāka diega rezerve un jāapiet ap adatas smaili. Ja esat apguvis, var uzmest mezglu ar pirkstu palīdzību. Trešais variants. Uztaisām lielu brīvo cilpu un caur to divas reizes izgriežam visu diega turētāju. Nu gluži kā sienot parastu mezglu. Tikai savilkšanas laikā šo cilpu vajadzēs pieturēt ar adatas palīdzību. Šo pēdējo vajadzētu paturēt prātā, jo tā rīkoties vajadzēs vēl dažās līdzīgās „bezizejas” situācijās. Beigās lēnām un grozot mēģinām uzmanīgi novilkt izveidoto ķermenīti no adatas.

 

 

Ņemsim mums jau zināmo Cobras 2 numura āķi un caur image008apakšējo fomu uzdursim ķermeni uz tā. Uztīsim diega pamatu. Šoreiz pietiks ja to uztīsiet tikai līdz āķa smailei. Tas tādēļ, ka uz āķa taisnās daļas mums atradīsies tikai spāres krūšu daļa un acis. Tām daudz vietas nevajag. Abas foma strēmelītes atkal apgriezīsim konusā. Lai izveidotu līdzenu pāreju.

 

 

 

 

 

 

Noliksim ķermeni vietā un fiksēsim to uz āķa. Spāres aste image010mums līdz ar to izveidota. Ja vēlas to padarīt izturīgāku, var to veidojot ielikt pa vidu starp foma strēmelēm vai nu mono auklu, vai bekinga atgriezumu. Iespējams pat spalvas stemu. Tiesa aste paliks reizē ar to arī manāmi cietāka. To mēs vienkārši pieliksim pašu pirmo uz adatas. Mono auklas gadījumā tās galu vajag apdedzināt. Ja tiek izmantots šāds stiprības elements, tad vispirms piefiksēsim apakšējo fomu, tad šo mono auklu, piemēram, jau āķa virspusē un noslēgumā virsējo fomu. Pievelkot vai atlaižot to varam pieregulēt vajadzīgo ķermeņa leņķi pret āķi.

 

 

 Tālāk mums vajadzēs nedaudz platāku foma strēmelīti image012muguras pārsegam un iespējami liela izmēra sauso spalvu. Te izmantota parasta sētas gaiļa spalvas augšējā sausā daļa. Jā, tādam arī garām nepaejiet apciemojot vecmāmiņu laukos. Reizēm no šīm spalvām var interesantas lietas saveidot, kā vēlāk redzēsiet. Tāpēc pasveiciniet gaili! Uzreiz aiz astes sienam āķa virspusē fomu un cieši pie tā fiksējam sausu spalvu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tālāk ievilksim foma pārsegā spārnus. Tos veidosim no image014četrām lētā skalpa spalvām. Princips tas pats, kā mēs to darījām sienot garkāju oda spārnus iepriekšējā CL numurā. Spāres spārniem tikai vajadzētu izvēlēties nedaudz lielākas spalvas.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stiprināsim nākamās divas foma strēmeles. Pirmā apmēramimage016 muguras platuma vērsta uz priekšu melna vai brūna, būs acis. Otra, ķermeņa krāsā krūšu daļas aizpildījumam. Šo aizpildījumu var izveidot arī izmantojot pāva spalvas vai attiecīgas krāsas dabingu. Šajā gadījumā, kad abas foma strēmeles nostiprinātas, vispirms uztinam dzelteno fomu līdz acu daļai un fiksējam to. Tad brīvi, nenostiepjot pārlokām melno fomu un fiksējam to tur pat, kur iepriekšējo.

 

 

 

 

 

 

 

Acu fomu priekšējā daļā sadalīsim ar diegu divās daļās image018veicot slīpus diega tinumus. Tādā veidā mēs varam izveidot gandrīz naturālu spāres galvu. Kas mums vēl atlika? Tagad tīsim sauso spalvu ap muguras pārsega pamatu. Labāk to darīt ar spalvas turētāja palīdzību. Tinumus izdarām maksimāli tuvu pārsega pamatam. Cik tur varēsiet tos uztīt? Atkarīgs no spalvas garuma. Par daudz nebūs, jo šāda tipa spalvām nav liels sariņu blīvums. Kad tas izdarīts, nostiepjam to virzienā uz āķa actiņu un fiksējam to uzreiz aiz acīm. Varu pačukstēt, ka tas faktiski ir pirmais jūsu uzsietais parašūta hakls. Tādus vēlāk sausajās mušās siesim vēl neskaitāmas reizes.

 

 

 

 

Tagad vajadzētu piemērīt nepieciešamo foma nosega image020garumu. Tam jāaiziet pāri acīm un pēc tam jāpārloka to atpakaļ aiz acīm. Attiecīgi apgriežam tā priekšējo daļu koniski. Tad lokām to reizē nostiepjot pāri. Pirms foma pārlocīšanas, atglaudīsim mūsu parašūta sariņus pa abiem sāniem uz aizmuguri. Pirmā fiksācija aiz acīm, - divi tinumi, tad pie āķa actiņas atkal divi tinumi un beigās lokām atpakaļ un fiksējam aiz acīm. Lieko garumu apgriežam. Finišēt var gan šajā vietā, gan arī pārmetot diegu pa apakšu uz āķa actiņu.

 

 

 

 

 

 

Foma fiksācijas vietas vēlams nostiprināt ar līmi. Tālāk image022varam izlīdzināt acis piededzinot tās ar šķiltavām. Tikai lēni un prātīgi. Liesmiņu jātuvina ļoti lēni. Kad foms sāk viegli kust, to pieplacinām ar samitrinātu pirkstu. Nu un noslēgums mums būs kājiņu savēršana caurdurot tās caur foma apakšējo daļu un pielīmējot. Šī operācija mums jau arī zināma. Iznāca galā samērā komplicēta muša, bet ar jūsu iemaņām liekas pilnīgi paveicams darbiņš. Tālāk jau viss pavisam vienkārši sāks sanākt. Nav laikam arī īpaši jāstāsta, ka izvēloties zilu fomu ķermenim un tādas pašas krāsas krāsotas gaiļa spalvas, tieši tāpat var uztaisīt arī visiem pazīstamās zilās spāres. Reizēm sapali vienkārši jūk prātā redzot to dejas virs ūdens.

 

 

 

 

 

Nākamajā mušā un tā būs lapsene ( wasp), uzbūvēsim vēl vienu interesantu ķermeni, izmantojot to pašu fomu. Ko mums te vajadzēs? Melnu un dzeltenu fomu. To sagriezīsim apmēram vienādos kvadrātos, vai vēl labāk vienāda platuma strēmelēs.image038 Tā noteikti vajag darīt, ja gribēsiet uzreiz taisīt vairākas mušas. Salīmēsim tās kārtās izmantojot gumijas vai vinila līmi. Mūsu sendvičam vajadzētu būt 1.5- 2cm augstumā. Kamēr žūst līme, vajadzētu sameklēt kādu vecu radio antenu un izgatavot vienkāršu palīgierīci cilindrisku ķermeņu izgriešanai. image024Atrodam vajadzīgā diametra antenas caurulīti un noasinām vienu tās galu vai nu uz smirģeļa, vai ar parastu vīli. Ar šādu vienkāršu palīgierīci var viegli izgriezt skaistu svītrotu mums nepieciešamā diametra ķermenīti. Liekas par sarežģītu? Neatradās pie rokas vīle? Neskumstiet. To pašu var paveikt arī ar žileti. Tā rīkoties vajag arī, ja gribam izveidot kādu īpaši treknu kukaini. Varbūt nedaudz ķēpīgāks process, bet rezultāts daudz neatšķirsies.

 

 

 

 

 

Lai vai kā mēs to paveicam, beigās vēlams izdarīt fināla image026piepucēšanu. Uzdursim foma ķermeni uz adatas un grozot viegli piekausēsim to no visām pusēm ar šķiltavas liesmu iegūstot estētiku gludumu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tālāk mums vajadzēs īso un plato āķi. Uztīsim diega pamatu image028āķa garumā un aiziesi atpakaļ ar to līdz āķa vidum. Mūsu sagatavi uzdursim uz āķa, lai brīva paliek vismaz puse ķermeņa ārpus āķa. Uzliksim pilīti līmes uz diega pamata un uzbīdīsim ķermeni uz āķa.

 

 

 

 

 

 

 

 

Papildus foma priekšējo daļu fiksējam ar diegu. Visas image030tālākās operācijas faktiski mums jau ir zināmas. Skat, cik viegli! Stiprinām foma muguras pārsegu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ar adatu caur to ievelkam spārniņus. Četras gaiši pelēkas, image032baltas vai pat brūnas gaiļa spalvas.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lai jūs galīgi nesāktu žāvāties un dzīve par medu neliktos, image034krūšu daļas pildījumam šeit paņemsim brūnu brieža spalvu un ieliksim to dabinga cilpā. It kā sarežģīti izskatās, bet uz reizi divas labas lietas iegūstam. Labu peldspēju un kājas. Briedi cilpā liksim nesimetriski. Ne pa vidu, bet tuvāk resnākajai spalvas daļai. Tas dos iespēju garākos, tievākos galus neapcirpt un atstāt tos kā kājiņas. Uztīsim to uz krūšu daļas. Pie katra apgrieziena centīsimies maksimāli atglaust briedi uz aizmuguri. Ja tā nedarīsiet, tad smuka blīva ķermeņa vietā iegūsit kaut ko līdzīgu vētrā izārdītai vārnas ligzdai. Apcirpsim no priekšas un apakšas lieko brieža spalvas garumu, bet atstāsim gar abiem sāniem uz aizmuguri vērstos tievos brieža spalvu galus.

 

 

 

 

Apgriezīsim mūsu foma pārsegu koniski un pārlocīsim to pāriimage038 krūšu daļai. Fiksējam vispirms pie actiņas, atlokām to atpakaļ un stiprinām vēlreiz. Sanāks glīta maza galviņa. Finišējam atkal pie āķa actiņas.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nedaudz pamainot ķermeņa formu un līmēto fomu krāsu varat tieši tāpat uztaisīt gan kameni, gan dunduru, gan biti. Tam pašam dunduram ķermeni var izgriezt no biezas pludmales foma čības vispār neko nelīmējot. Lūdzu! Ātri un vienkārši.

 


 

Īpaši lieliem sliņķiem piedāvāšu vēl vienu, vizuāli varbūt ne tik perfektu, bet ļoti ātru veidu kā uztaisīt šādu strīpainu ķermeni no foma.Kas te nepieciešams? Garais image040strīmeru āķis un trīs foma strēmeles, kas nogrieztas materiāla biezuma strēmelēs. Visas trīs šeit speciāli paņemtas dažādu krāsu, lai būtu labāk redzams process.

 

 

 

 

 

 

 

Brūnā būs ķermeņa pamata veidošanai. Ar tās palīdzību mēsimage042 atkal varam viegli izveidot nepieciešamo lapsenes vai dundura formu. Ja tā nav sanākusi vienmērīgi gluda, varam to izlīdzināt pārejot pāri ar montāžas diegu. Labākai virsējā slāņa fiksācijai nenāks par sliktu arī to noklāt ar kādu elastīgu līmi.

 

 

 

 

 

 

 

Pēdējā viltība ir tīšanas secība. Vispirms paceļam dzeltenoimage044 foma strēmeli vertikāli un taisām pusapgriezienu ar melno fomu, līdz abi fomi ir blakus. Tālāk jau tinumus izdarām ar abām strēmelēm vienlaicīgi. Ņemiet vērā, ka tik šauri griezts foms nav vairs tik izturīgs uz stiepšanos. Tāpēc spriegojiet to ar „jūtām”. Nogludināt to atkal varam ar šķiltavas liesmiņu. Galvas daļa paliek tāda pati kā iepriekšējām mušām. Krūšu pārsegs no foma. Izduram tam cauri spārnus un galvas daļa vai nu no foma, vai ar brieža spalvas pildījumu.

 

 

 

 

 


 

Tālāk piedāvāšu jums pamēģināt uzsiet naktstauriņu, jebšu Night walker, izmantojot ļoti konspektīvu un īsu tā apraksta versiju. Faktiski visi paņēmieni mums jau pazīstami un vēlāk mēs bieži pieturēsimies tieši pie šāda, klasiska mušu apraksta veida. Varat saukt to arī par recepti. Iekavās ielikšu arī galveno mušu komponentu angliskos nosaukumus, lai atvieglotu jūsu patstāvīgos darbus. Ļoti daudz šādu mušu aprakstu ir pieejami internetā (http://www.danica.com/flytier) un ja ir iespēja, vēlēšanās un laiks, tad uz priekšu. Jo vairāk mušu siesiet, jo labāks būs rezultāts. Pēc laiciņa Jūs redzēsiet, ka ar šādu aprakstu ir vairāk kā pietiekami, lai uztaisītu jebkuru mušu. Mūsu kursa beigās garantēju, ka arī to jums vairs nevajadzēs. Pietiks redzēt tikai bildi un jums jau būs skaidrs, kas par materiāliem tikuši izmantoti un kā pati muša uzsieta. Un noteikti mēģināšu jūs atrunāt no vienas briesmīgas lietas, ar ko dažu labu reizi nācies sastapties. Izlasa kāds pedantisks cilvēciņš ( tā nav slikta īpašība mērenās devās) šādu aprakstu un sākās traģēdija. Nav kāda tieši tāda materiāla kā norādīts aprakstā. Ko nu? Un skrien viņš pa visiem veikaliem, meklē pie draugiem utt., utjp.. Nu vajag viņam red game cock hackle, vai āķi Kamasan B401( standarta sausais āķis) un viss. Tas nekas, ka tādu āķu ir desmitiem arī citu firmu piedāvājumā un to brūno gaiļa spalvu nokrāsu tonis varbūt ir tāds tikai tāpēc, ka autoram tas nejauši gadījies pa rokai. Bet nē! Viņam vajag tieši tādu un viss! Nu reti ir tādi specifiski gadījumi, kad tam tiešām ir izšķiroša nozīme. Tai pat laikā, neviens arī nesapratīs, kāpēc jūs koniskās vara acis uzsējāt viendienītei. Pārspīlēju, bet gadās arī tā. Tāpēc esiet radoši un domājoši un tad jau viss būs labi. Bet tagad atpakaļ pie mūsu naktstauriņa pagatavošanas receptes.

image046

Āķis ( hook): vieglais strīmeru nr. 6/8 ( redziet, es speciāli nesaku kādas firmas, lai jūs nedarītu tā kā tikko rakstīju. Jums jau jāmāk ar acīm saskatīt atšķirību starp tiem.).

Diegs ( trhead): melns, brūns 6/0.

Riba ( rib): jūsu izvēle. Likt vai nē. Šeit lietots tumši brūns unifleks. Alternatīvas: Attīrīts pāva spalvas stems. Pelēka, brūna strausa spalva no jaunā gada rotājumiem. Brūnas kurpju šņores fragments. Flosa diegs. Pietiks, ne?

Ķermenis ( body ): gaiši brūns foms. Veidots pēc garkāju oda piemēra, tikai mainot foma nostiepumu ( atslābinot vai nospriegojot to), mēģinām panākt nedaudz resnāku ķermeni āķa aizmugures daļā. Pēc tam tas vienmērīgi sašaurinās uz ķermeņa priekšu.

Spārni ( wings ): Četras gaiši brūnas, pelēkas lielas CDC spalvas. Divas ķermeņa garumā, otras divas nedaudz īsākas. Uzsietas tā saucamajā wonderwing ,jeb magisko spārnu tehnikā ( saglaužot spalvas sariņus uz vienu pusi un salokot attiecīgi spalvas stemu). Izvērstas plakaniski virs ķermeņa V burta veidā. Šo paņēmienu detalizēti aplūkosim nedaudz vēlāk. Šeit vienkāršībai varat uzlikt vienkārši četras veselas CDC spalvas.

Acis ( eyes ): Brūns larva lace, vai body strech tipa materiāls piesiets krusteniski āķim ar 8-ka diega vijumiem. Nav? Protams, var izmantot arī liela diametra tumšu mono auklu. Atstājam nedaudz garākus brīvos galus. Kad muša pabeigta, tās galvu saslapinām un piededzinām tās ar šķiltavām. Blakus noliek glāzi ūdens un validolu. Nu tā, katram gadījumam.

Galva ( head ): tās pašas krāsas CDC spalva ielikta dabinga cilpā un ar 8-ka tinumiem aptīta ap acīm. Finišs. Uff,- skaisti! J)

Kājas ( legs ): šai bildē izpaliek. Bet mušu noteikti var un vajag papildināt ar brūnām unifleksa kājiņām, izdurot tās caur fomu zem āķa līmeņa, tieši tāpat kā iepriekšējā spāres versijā.

Varētu būt laba agra rīta un vēla vakara sapalu sausā muša. Latvijas apstākļos vēl līdz šim nav tikusi izmantota. Jums būs tas gods būt pirmajiem tās testētājiem. Attiecīgi varat gaidīt šādus tādus patīkamus pārsteigumus. Un nerādiet to sievietēm! Bīstami. Man jau kādas četras tā bezjēdzīgi aizgājušas dekoros.

 


image054

 

CHERNOBIL ANT- Milzu skudra. Kodolkatastrofas iespējamo seku uzskatāms rezultāts. Ir zemes, kur tādas patiešām mīt. Labi, ka ne pie mums! Neskatoties uz savu mistisko izcelsmi, atbilst visiem sapalu mušas labākajiem parametriem:

- Liela,- to nespēj nogremdēt mazās zivtiņas ar sev piemītošo lieluma mānijas sindromu.

- Tai ir daudz kustīgu kāju, kas arī ir būtisks atraktīvs elements.

- Muša siešanā ir vienkārša un neprasa lielu laika patēriņu.

Āķis ( hook ): Nekaunīgi liels strīmeru āķis nr.4/6/8

Diegs ( trhead ): melns, brūns 6/0

Kājas ( legs): Apaļa espanderu gumija. Ja tās ir baltā krāsā image048( ļoti rekomendēju), tad tās var papildus iekrāsot ar krāsu marķieri segmentos ( very sexy). Tādas gumijas lēti iegūstamas sadalot kādu mašīnas kravu stiprinājuma espandera gumiju, preparējot un sadalot to mazākās sastāvdaļās. Iepriekš veikalā, aplūkojot dotā izstrādājuma gala daļu, viegli var pārbaudīt vai pērkamais izstrādājums satur mums vajadzīgo krāsu un diametru gumijas kājiņas.

 

 

 

 

 

Ķermenis ( body ): Divas kontrastainu krāsu 7-8mm fomuimage050 strēmeles piegrieztas un apdedzinātas pēc formas. Sarkans/melns, pelēks/melns, dzeltens/brūns, zaļš/ brūns, utt. Apakšējo foma strēmeli caurduram pāri āķa smailei un novieto zem āķa taisnās daļas. Augšējo vienkārši pieliekam no augšas. Ar trīs četriem diega tinumiem savelkam abas foma daļas kopā.

 

.

 

 

 

 

Pēc tam diegu tinot pa āķi un attiecīgi paceļot foma image052strēmeles, aizejam līdz nākamajai kāju stiprinājuma vietai un atkārtojam minētās operācijas. Un tā tālāk un tā joprojām, cik nu pietiek nekaunības. Parasti šī muša tiek dalīta 2-3 segmentos. Galvas daļā atkal piegriežam foma strēmeles koniski. Stiprinām abas foma strēmeles un uzmetam divus standarta finiša mezglus. Nobeigumā astes daļas abi fomi tiek salīmēti ar līmi.

 

 

 

 

 

 

image054

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Ja atceraties, mūsu mušu kursa otrajā turpinājumā mēs sējām makstenes nimfas, kas atrodas tuvu šķilšanās stadijai un ceturtajā maksteni mājiņā. Atceraties taču? Jauki. Tad nu tagad ar pieaugušu kukaini, kas ir izdzīvojis tās mūsu iepriekš ražotās „briesmoņu” stadijas, mēs atvērsim jaunu lapu. Tā arī būs tā mūsu ilgi gaidītā virsotne, kurai mēs tā lēni un secīgi tuvojāmies. Vienkārša muša siešanā, ļoti efektīva makšķerēšanā, tāpēc arī kā pirmo to apskatīsim. Tomēr esat vērīgi. Tās ārējā vienkāršība ir nedaudz mānīga. Toties šī sausā muša, kā jau solīju, patiešām viena no pašām rezultatīvākajām visas sezonas garumā. Arī mūsu ūdeņos, gan upēs, gan ezeros makstenes ir plaši izplatītas un sastāda nozīmīgu daļu zivju barības galdā. Tāpēc arī no sējēju puses maksteņu tēma tiek apsūkāta un ražota padsmita versijās, izmantojot to gatavošanā visdažādākos materiālus. Arī jums centīšos parādīt lielāko daļu no tām. Ir tā vērts. Tiešām.

Tātad, būsim pazīstami. Makstene jeb Elk Hair caddis. Nav jau tā, ka gluži nejauši iemaldījusies starp lielajām sapalu sugas māsām. Pielietojama un pat ļoti veiksmīgi arī sapalu medībās, īpaši ja tiek uzsieta lielākos izmēros uz āķiem nr. 10/8/6. 12-14 izmēra būs piemērotas ruduļu copei ezeros. Alatām izmērs būs sākot no nr.14 uz leju.

image070

Ķermenis ( body ): brūns, rūsgans sintētiskais sausais dabings palmerēts ar brūnu sauso spalvu. Pirms siešanas piemēriet to pie konkrētā āķa. Pārlociet to ap āķi. Pareizs izmērs būs, ja tā būs vienāda vai nedaudz pārsniegs āķa atvērumu.image056Spalva tiek stiprināta pirmā, standarta vietā- pretī āķa atskabargai. Lai tā skatītos ar pareizo pusi visvieglāk to siet klāt no sāna, ar matēto pusi pret jums. Visām, nu gandrīz visām, sausajām mušām būtu jāievēro šī lieta. Sausajās mušās spalvai jābūt pavērstai ar tās matēto pusi pret āķa actiņu!

 

 

 

 

 

 

Tad uzvirpinam dabingu uz diega. Atcerieties, ka šo image058operāciju ērtāk veikt ar diegu atrodoties āķa vidū. Tad mums diegs nestrīķēsies gar āķa atskabargu. Vēl labāk sagriezt spīlītes tā, lai āķis atrodas sāniski. Tinam dabingoto diegu uz āķa aizmuguri un neaizmirsīsim veikt vienu tinumu aiz piestiprinātās spalvas. Tas mums palīdzēs nolikt spalvu izejas pozīcijā, lai viegli varētu iesākt to tīt ap ķermeni. Reizē šis tinums mums kalpos kā fiksācija, lai spalva nejauši nenoslīdētu uz āķa liekuma pusi. Ja ir vajadzība, varam jebkurā momentā papildināt dabinga daudzumu, lai noformētu atbilstoša resnuma cigārveidīgu makstenes ķermeni. Vienmēr ieteicamāk likt dabingu uz diega plānā kārtiņā un tīt to vairākās slāņos turp un atpakaļ, līdz iegūsiet nepieciešamā resnuma ķermeni. Tāds mušas ķermenis būs daudz izturīgāks, nekā vienā kārtā un ar treknu dabinga slāni veidots.

 

 


Priekšā noteikti atstāsim apmēram ( saskaņā ar āķa izmēru) image0602-3mm brīvas vietas brieža spārna stiprināšanai. Ar sauso spalvu palmerējam jaunizveidoto ķermeni. Nevajag pārspīlēt ar apgriezienu skaitu. Pietiks ar četriem, pieciem spalvas tinumiem. Tinumu skaitu vajag palielināt tikai ja muša ir liela izmēra, vai tā tiks izmantota makšķerēšanai krāčainos ūdeņos. Ķermeņa priekšējā daļā vēl taisām kādus trīs papildus spalvas apgriezienus vienu blakus otram un to fiksējam. Klasiskajās šīs mušas versijās šīs palmerētais hakls vēl tiek papildus fiksēts ar tievu vara ribiņu uztītu pretējā virzienā. Ja liekas, ka tas mušas mūžu pagarinās, varat to likt. Tad to stiprinām pašu pirmo jau tinot mušas pamatu. Es jau ilgu laiku vairs vara ribas nelietoju, jo tas tomēr ir lieks papildus svars mušai. Praksē nav gadījies, ka muša izjuktu dēļ daudzajām noķertajām zivīm. Kokos tās parasti tiek aprautas ātrāk pirms paspēj izjukt. Tai pat laikā, ja plānojat kādu ziemeļu braucienu un milzu skaitu lielu, treknu foreļu, tad riba būs absolūti nepieciešama. Kā alternatīva vēl varētu būt ribiņa no tā paša montāžas diega, vai, piemēram, 0.12mm mono auklas.

 

Tālāk pagriežam mušu pret sevi. Sākot no priekšas, pa āķa image062augšpusi, izcērpam mūsu palmerētajam haklam vidusdaļu V burta veidā. Tas būs tāds kā savdabīgs grāvis, kurā varēs ērti iegulties brieža spārns. Ja tā nedarīsiet, brieža spārns stāvēs daudz slīpāk pret ķermeni un piedevām spalvas sariņi traucēs iegūt normālu spārna formu.

 

 

 

 

 

 

Spārns ( wing ): Brūns, gaiši brūns brieža spalvu spārns.image064 Izvēloties materiālu caddis tipa mušām, kur tas tiks izmantots kā spārna materiāls būtiski:

-          Lai tas nebūtu pārāk mīksts, tad tas vērsies vaļā un neturēs formu. Ļoti ciets briedis arī neder,- to būs grūti nostiprināt pie galvas. Tas visu laiku gribēs noslīdēt uz sāna.

-          Lai tam būtu izteiksmīgi galiņi. Nebūtu labi, ja stiebrs pats resns, bet pēdējie tā milimetri paliek tievi un nemanāmi. Tas būs būtisks defekts mazās mušās, kur kopējais spārna garums ir mazs.

Nogriežam nelielu brieža spalvu pušķīti. Daudzums atkarīgs no mušas izmēra. Ja raksta, ka zīmuļa resnumā, es saku, ka zīmuļi mēdz būt dažādi. Rūpīgi iztīrām to no pavilnas, izķemmējam, izpūšam. Aizvācam pēc iespējas to laukā. Liekam spalvu līdzinātājā un klapējam, līdz ragi, nē mati ir taisni. Tad nu liekam to rezervētajā vietā atmērot to tā, lai brieža spalvas galiņi būtu vienā līmenī ar āķa liekumu. Nav labs stils, ja āķa liekums redzams aiz spārna un tāpat spārnam nevajadzētu ievērojami pārsniegt āķa gabarītus. Neizlaižot brieža spalvu no pirkstiem, taisām trīs četrus fiksācijas tinumus. Pirmo tinumu vajag taisīt slābanu, tad ar katru nākamo apgriezienu spēku palielinām. Mērķis, lai brieža spalva uzreiz neatvērtos kā vēdeklis. Ja tas sākumā sagādā grūtības, var palīdzēt sev ar vienu falšu, viegli savilktu diega cilpu pirms bieža likšanas uz āķa. Rezultātam vajadzētu būt kā bildē redzamajam paraugam. Briedis ir pavēries, bet ne atvēries pilnīgi, veidojot makstenēm raksturīgo trīsstūra veida spārna formu.

Kad tas izdarīts, atlikušo galvas daļu līdz āķa actiņai izejam image064cauri ar diegu. To darām nelielām porcijām atliecot brīvos brieža spalvas galus uz aizmuguri. Tādējādi jūs iegūsit ļoti stabilu papildus spārna fiksāciju un tam būs mazāka tendence nogāzties uz vienu vai otru sānu, vai pat izjukt. Tāds brieža spalvas stiprinājuma veids arī ir neliela atšķirība no klasikas, kur parasti briedis tiek fiksēts tikai vienā punktā.

 

 

 

 

 

 

 

Divi finiša mezgli pie āķa actiņas. Pārlieksim uz priekšu image068visus brīvos brieža spalvas galus kopā un ar vienu meistarīgu 45grādu leņķī veiktu griezumu noformējam slīpu galviņu. Atstājiet kādu milimetru spalvas garumā uz makstenes galviņas. Skūtais profils šīm mušām nav gluži modē. Tādam tam „čupčikam” arī ir jābūt!

 

 

 

 

 

 

 

 

Ja makšķerējam ar šo mušu ātros ūdeņos, tad labāk, lai tā paliek kāda ir. Tā labāk peldēs ātrā straumē. Makšķerējot ar to pa straumi uz leju vai arī lēnā, pat stāvošā ūdenī tai var likt arī paskraidīt pa ūdens virspusi. Noteikti esat redzējuši kā makstenes dabā skrien pa ūdens virspusi atstājot aiz sevi raksturīgu trīsstūra veida sliedi ūdenī. Tas arī ir ļoti efektīvs un atraktīvs makšķerēšanas paņēmiens ( skatering fly). Upē tas izskatītos šādi. Metiens pa straumi uz leju. Paceļam kātu maksimāli augstu uz augšu izstieptā rokā. Labāk, lai uz ūdens atrastos tikai līderis. Pamainot kāta leņķi jūsu muša skries straumē pa ūdens virspusi pa labi un pa kreisi. Tādā veidā nav problēmu likt mušai apskriet apkārt akmenim. Ezerā vienkārši pavilksim mušu sev klāt kombinējot pievilcienus un pauzes. Savukārt, ja atnāksim pie kāda lēnāka tecējuma ar cimperlīgām zivīm, varam nogriezt mušai spalvu āķa apakšpusē. Muša sēdēs zemāk ūdenī un tā būs vieglāk „apēdama” zivīm.

Ērti, labi un garšīgi! Mūsu pirmā mazā sausā muša ir tapusi. Ko vēl vairāk mums vajag? Tikai lielu zivi galā! Ar šo mušu, garantēju- būs! 

4229443676_d