Mušu ABC-PAMATI - 3.nodarbība. Drukāt
Saturs
Mušu ABC-PAMATI
2.nodarbība.
3.nodarbība.
4.nodarbība.
5.nodarbība.
6.nodarbība.
7.nodarbība.
Visas lapas

3.nodarbība.

image018image028image032image046image056image072

Turpināsim mūsu izziņas gājienu mušu anatomijā. Vecās, jau apgūtās lietas centīsimies vairs neatkārtot, bet iesim tālāk. Šoreiz iepazīsimies ar pāris jauniem materiāliem un vēl dažiem astīšu stiprināšanas veidiem. Mūsu pirmajam piemēram izvēlējos uzsiet vienu no klasiskajām nimfām- Prince.image018 Neesmu pētījis vēstures grāmatas un nepateikšu tās vēsturi. Vai tā tikusi gatavota kādam karaliskās ģimenes augstmanim, vai tai vēl kāda cita cēla vēsture, nezinu. Pamatā tā tomēr domāta, kā strautenes nimfas imitācija un tai raksturīga astīte ar diviem pavērstiem sariņiem ķermeņa lejas daļā. Kā tad tiek veidotas tādas astes? Pirmām kārtām sagatavosim visu līdz tai. Uzliksim vara galviņu. Patīsim par trešdaļu svina diegu un pabīdīsim to zem galviņas un izveidosim ķermeņa formu ar plato diegu. Samainīsim to uz parasto 8/0 montāžas diegu. Visas šīs operācijas mums jau pazīstamas no iepriekšējās nodarbības.Nākamais solis būs paņemt pavisam nelielu tumša dabinga daudzumu un uztīt ķermeņa aizmugurē nelielu image002bumbiņu. Tā arī būs mums palīgs, lai iegūtu vajadzīgā vērsuma dalītās astes veidolu.

 

 

 

 

 

 

 

 Pašai astei mums būs vajadzīgs materiāls no putna spalvas. Tā saucamie biots, vai mūsu valodā- bioti. Tie image004atrodami gan kā atsevišķi nopērkams materiāls, gan tos var atrast praktiski jebkura putna pirmajās lielajās spārnu spalvas. Viss jautājums par to izvēli ir tikai izmērs. Ja spalva būs no liela putna ( zoss, tītars) tad attiecīgi arī šie bioti būs lieli. Lieli tie vēlāk mums noderēs sauso mušu ķermeņu veidošanai. Šādās mazās mušās tos var ņemt un pat labi to darīt no mazāku putnu spalvām. Mušas izmērs maziņš un arī biotu astei mums nevajag lielu. Attēlā redzama šī primārā spārna spalva un bioti ir atrodami no spalvas kātiņa labajā pusē. Kreisā puses daļu vēlāk izmantosim sauso un slapjo mušu spārnu veidošanai. Par to gan vēlāk. Biotiem raksturīga izteikta trīsstūrveida forma un tas ir tieši tas, kas mums vajadzīgs nimfas astītēm.

 

 

 

 

 

 

 

Kad esam nogriezuši divus biotus, varam tos tīt klāt. Atkal teimage006 jāskatās, lai abi bioti būtu uz āru pavērsti vienādi. Vai nu ar iekšējo, matēto pusi, vai ar ārējo, spīdīgo. Tad astīte iznāks smuki simetriska. Iesaku pirmkārt sākumā diegu atstāt kādu milimetru pirms dabinga bumbiņas. Lai vieglāk būtu novietot biotus, tos ērtāk nevis siet klāt, bet paņemt pirkstos un aizbīdīt aiz diega. Vispirms to izdara ar to kas vērsts pret jums. Tad to pašu izdarām ar otru. Katru no viņiem mēs piefiksējam ar vienu diega tinumu. Kad tas paveikts, var nostiprināt pārējo daļu. Jāņem vērā, ka ejot ar diegu uz mūsu bumbiņas pusi, bioti tiks atspiesti pret to. Jo tuvāk tai pieiesiet ar diegu, jo tie platākā leņķi gribēs atvērties. Tādā veidā mēs viegli varam pieregulēt astes atvēruma leņķi.

 

 

 

 

Nākot atpakaļ ar diegu uzreiz stiprināsim divas, trīs pāva image008spalvas aiz to tievajiem galiem. Pāva spalva ir ļoti trausls materiāls.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tāpēc vienmēr, kad mēs to gribēsim tīt ap ķermeni, to vajag image010satīt kopā ar diegu. Šajā gadījumā diegs papildus fiksēs pāva spalvu un pat ja to atlaiž, tad redzēsiet, ka tā šādā veidā fiksēta tā vaļā nekad neattīsies.

 

 

 

 

 

 

 

 


Aptīsim to ap āķi atstājot apmēra milimetrus divus brīvas image012vietas pirms galviņas. Te mēs redzam, kāpēc vajadzēja stiprināt pāva spalvas tieši aiz tievajiem galiem. Arī pāva spalvai augšējā daļa ir tievāka un tā mēs iegūstam skaistu trapecveida ķermeņa formu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tālāk ņemsim divus baltus biotus un stiprināsim tos mušas image014virspusē. Tie var tik pieņemti kā spārniņi, kā kājiņas, vai arī kā atraktīvs elements. Katru biotu noliekam leņķī pret ķermeni un katru atsevišķi fiksējam ar diviem diega tinumiem. Pēc tam lieko garumu nogriežam. Šajā gadījumā, iesaku tam labāk ņemt žileti un griezt pret vara galviņu.

 

 

 

 

 

 

 

 


Šīs atlikušās daļas aizpildei atkal paņemsim vienu pāvaimage016 spalviņu un tieši tāpat, atkal aptīsim to ap diegu. Trīs, četri tinumi un mūsu muša ir gatava. Var taisīt arī nedaudz lielāku tinumu skaitu un veidot nedaudz resnāku šo galvas daļu. Kas ir svarīgi? Lai jūs ar pēdējo tinumu nonāktu pie galviņas malas. Tur nogriežam pāva atlikumu un maksimāli tuvi arī taisām divus finiša mezglus. Galviņas apaļās formas dēļ par precizitāti varat īpaši neuztraukties. Diegs pats slīdēs gar to un gulsies cieši pie tās.

 

 

 

 

 

 

Tādai nu vajadzētu izskatīties mūsu veidotajai Prince nimph.image018 Nu jūtās taču kaut kāds karalisks piesitiens, ne?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* * *

Sienot nākamo mušu, iepazīsimies kā izmantojot biezākus ķermeņa materiālus var atdarināt izteiksmīgu kukaiņa ķermeņa rievojumu. Līdz tam mēs šim mērķim esam lietojuši tikai vara drāti. Ko tad var izmantot šim mērķim? No oriģinālajiem mušu siešanas materiāliem pārdošanā var atrast nimph skin ( nimfas āda), larva lace, utml. Bet praksē var atrast arī aizvietotājus no sadzīves. Piemēram, dabīgās ādas lupatiņas, kas paredzētas auto stiklu tīrīšanai, kā tas būs redzamajā piemērā. Atliek tikai nolūkot piemērotas krāsas lupatiņu un ar lineāla un žiletes palīdzību sagriezt to 3-4mm platās strēmelītēs. Galiņu nogriežam trīsstūra formā un tas jau gatavs siešanai. Šoreiz uzsiesim vienkāršotu makstenes kāpura imitāciju, kas gatavojas šķilties. Mums tā turpmāk būs pazīstama ar nosaukumu Caddis Pupae.image028

Atkal uzliksim vara galviņu, svinu un noformēsim to ar platā diega palīdzību. Tas vairs mums nav nekas jauns.image020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mūsu ādas strēmelīti piesiesim aiz tievā gala ķermeņa aizmugurē. Ar diegu aiziesim līdz galviņai, atstājot 3-4 mm brīvas vietas.image022

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tālāk ņemam mūsu ādas sloksnīti un tinumu pa tinumam image024tinam to pa ķermeni. Katru nākošo tinumu veicam pāri iepriekšējam atstājot kādu milimetru pakāpes. Te maza viltība slēpjas materiāla nostiepumā. Pirmos tinumus veicam cieši. Mušas vidū spriegojumu atslābinām. Bet pašā galā atkal pēdējā tinumā to spriegojam ciešāk. Galā to stiprinām ar pāris slīpiem diega tinumiem.

 

 

 

 

 Spārnu aizmetņu imitācijai paņemsim pašu mazāko pīles image026spārna spalvu augšējos galiņus. Tos stiprinām katrā pusē nedaudz ieslīpi uz leju. Citi mušu sējēji bieži šim nolūkam izmanto arī sintētiskos materiālus. No plānas plēves izgrieztus fragmentus attiecīgā formā. Oriģināli tas saucas Rafia. Apmēram saprast kas tas par materiālu var, ja palūkosim pašus plānākos miskastes maisiņus. Tie gan pārsvarā būs tumši pelēkos toņos, bet arī pilnībā der šim nolūkam. Pats gan tomēr cenšos biežāk pieturēties pie dabīgajiem materiāliem.

 

 

 

 Savukārt kājiņu imitācijai varam izmantot zaķa maskasimage028 vaigu daļas garos matiņus. Tos piestiprināsim mušai no apakšas. Atlikušo starpiņu aizpildīsim ar zaķa dabingu un beigās divi finiša mezgli aiz galviņas. Tālāk jau varam vēl mūsu radījumu izskaistināt ar ūdensizturīgo marķieri.

 

 

 

 

 

 

 

 

* * *

To pašu mušu varam uzsiet arī izmantojot pieminēto nimphimage030 skin. Ko tad darīt ja tāda gudra materiāla nav mūsu arsenālā? Izrādās tieši tādu pašu materiālu var iegūt no gumijas aizsarg cimdiem. Vienkārši. Veikalā tikai atliek palūkot tos pēc biezuma. Mums noderīgāki būs biezākie izstrādājumi. Tieši tāpat tos sagriežam strēmelītēs un esam tikusi pie brīnišķīga nimph skin. Būsim vērīgi veikalos, jo tā var daudz naudiņas ietaupīt. Ietaupīt jau nevar, bet tik un tā patīkami.

 

 

  

 

image032

 

 

 

 

 

 

 

 

Visas tālākās operācijas ir analoģiskas iepriekšējai mušai. Vienkārši un skaisti. Vai jums jau nesāk likties, ka tas tiešām ir pavisam viegli sāk palikt?

 

* * *

Tālāk aplūkosim kā ar svina palīdzību varam izveidot smagas un dažādu formu citas mušas. Gan copes, gan celtniecības veikalos var iegādāties svinu plāksnēs. Siešanas vajadzībām vislabāk derēs 0.5-0.8mm biezums. No tā viegli varam izgriezt sev vajadzīgās formas sagataves. Pirmajā gadījumā izveidosim sāņpeldes imitāciju.image046 Vispirms izgriezīsim pusmēness formas svina sagatavi. Vienu, vai divas. Tas atkarīgs no āķa lieluma un tā cik smagu to jūs vēlaties. Pirms stiprināšanas noteikti to vajag piemērīt atbilstoši āķa izmēram. Svarīgi pacensties panākt maksimāli lēzenas pārejas pie āķa, tad diegs neleks nost abos galos. Tāpat noteikti jāatstāj kādu milimetru brīva vieta pirms āķa actiņas, kur stiprināsim materiālus. Šāda tipa mušām es parasti izvēlos tievos, sausā tipa āķus. Izmērs 14-12. Kaut kā manā praksē uz tiem labāk aizķeras zivis. Īpaši laikam arī tāpēc, ka ļoti bieži šādi veidotas mušas es arī izmantoju ziemas copē. Kad apmēram esam piegriezuši svinu pēc formas, liekam plāksnītes uz āķa. Āķa pamatni noteikti notinam ar montāžas diegu un stiprināšanu sāksim no āķa vidus. 6-8 tinumi nedaudz mainot tīšanas leņķi ir pietiekami, lai mūsu svins jau daudzmaz droši turētos virs āķa. Tad ar nagu vai nazi pavisam viegli varam nogludināt asās kantes un izveidot lēzenas pārejas abās pusēs. image034

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Kad tas izdarīts, turpinām notīt atlikušo daļu ar diegu.image036 Papildus stiprībai vēl uzliksim plānu superlīmes kārtiņu un pagaidīsim minūti, līdz tā apžūst. Mūsu mušas sagatave ir gatava.No apakšas pietīsim vara stiepli.

 

 

 

 

 

 

 


Nākamais materiāls ir plēve, no kuras tiks veidots ķermeņa image038pārsegs. Lai nav tālu jāmeklē, šim nolūkam es parasti izmantoju āķu iepakojumus. Ļoti noderīgs materiāls un labākais, ka nav īpaši jāgādā. Vēl viena laba īpašība, ka to var pirms likšanas iekrāsot ar marķieri sev vajadzīgajā tonī. Tātad nogriezīsim apmēram 3mm platu strēmelīti. Tās galu apgriezīsim trīsstūra formā un stiprināsim to mušas galā. Te nedaudz uzmanīgi! Vajag to pietīt diezgan spēcīgi un pietiekami garā gabalā. To vēlāk nāksies nostiept pāri mušas muguriņai un būs ļoti nepatīkami, ja šīs operācijas laikā, tā pēkšņi izspruks. Tāpēc arī , ja šaubas, var to papildus fiksēt ar pilienu līmes.

 

 

 


Āķa vidū uzliksim uz diega mums vajadzīgās krāsa dabinguimage040 tievā slānī. Te derēs zaļi, olīvkrāsas, brūni un pelēki toņi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Notīsim ķermeni, bet mušas priekšējai trešdaļai paņemsiimage042 kādu tumšākas krāsas dabingu. Nevajag īpaši satraukties par to, ka liekas ir palikušas spraugas tinumos. Pirms pārējām darbībām paņemsim mūsu mušu birstīti un rūpīgi izķemmēsim to. No sākuma to izbužinām visos virzienos. Beigās to darīsim virzienā uz leju. Tādējādi no tinuma izlīdušais dabings veidos sāņpeldes kājiņu imitāciju.

 

 

 

 

 

 

 


Nākamais solis liksim pāri muguras nosegu. Kā redzat, es toimage044 esmu iekrāsojis ar brūnu marķieri, lai padarītu muguriņu tumšāku. Lai arī cik labi esam pārliecināti par nosega stiprinājumu, tomēr pie tā nostiepšanas, pieturēsim to ar kreiso roku pie mušas aizmugures. Lūkojam, lai tas smuki nogultos mušas mugurai pa vidu. Pie āķa actiņas to nospiedīsim līdzeni pa abām pusēm uz leju un ar brīvu diega tinumu savilksim to. Apgriezīsim atlikumu un nostiprināsim vēl ar pāris diega apgriezieniem.

 

 

 

 

 

 

Pēdējā operācija ar vara stieplīti izveidosim mušas image046ribojumu. Šajā gadījumā ribas tīšanas virziens nav svarīgs. Tā ir kā akcents un papildus fiksē muguras pārsegu. Beigās pēc galviņas izveidošanas un finiša mezgliem atkal varam vēlreiz ar birstīti izkasīt mušas apakšu un apgriezt lieko dabingu. Mušas galviņai un mugurai uzliksim nedaudz līmes. Šoreiz tā netraucēs, bet pasargās plēvi no noslīdēšanas. Esam izveidojuši mušu, ko varam izmantot copei kā ziemā, kā vasarā. Vienīgais ieteikums nerādiet to saviem draugiem, ziemas copmaņiem, tad no pasūtījumiem nevarēsiet atkauties. Lai viņi turpina mocīties pērkot savas mormiškas. Mums savukārt ziemas copei ir sava, daudz lētāka un reālāka versija. Šādā izpildījumā ar to normāli var darboties līdz 4m dziļumam. Vasaras copē tā savukārt labi darbosies kā otrā muša tandēmā ar vēl smagāko čehu nimfu, kurai ķersimies klāt pēc maza brītiņa.

 

 

 

* * *

Vēl viens piemērs kā var iegūt dažādas ķermeņa formas ar plākšņu svinu redzams nākamajā mušā. Tā mums šoreiz būs stāvošos ūdeņos sastopamā airkāju vabolīte. Šī muša ļoti labi nostrādāja makšķerējot karpas.image056

 

Šai mušai tāpat izgriezīsim no svina plāksnes ķermeņa sagatavi. Šoreiz gan to liksim uz āķa no augšas. Pievērsiet image048uzmanību, ka mušas resnākā daļa atrodas vairāk un āķa aizmuguri. Stiprināšanas princips tieši tāds pat kā iepriekšējā gadījumā. Arī notinam āķi ar diegu un sākam to pietīt no vidus. Kad pāris tinumi izdarīti, nogludināsim svina plāksnes malas. Pēc tam atkal notīsim visu atlikušo un atkal nostiprināsim to ar līmes palīdzību.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ķermeņa pārsegam šoreiz mums vajag kādu tumši zaļu, image050spīdīgu plēvi. Esmu izmantojis šai mušai konfekšu ietinamo papīrīti. Šoreiz tāds negadījās pa rokai un ilustrācijai paņēmu oriģinālo shrimph skin. Tāpat to izgriežam pēc ķermeņa formas uz stiprinām mušas aizmugurē.

 

 

 

 

 

 

 

 


Ķermeņa veidošanai izmantosim trīs četras pāva spalvas. Jaimage052 to garums izrādās par mazu mušas ķermeņa notīšanai, tad operāciju var atkārtot papildinot ar jaunu pāva porciju. Šajā gadījumā tās stiprinām ķermeņa virspusē. Neaizmirsīsim tās atkal aptīt ap diegu!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kājiņas atkal izveidosim no melniem biotiem, stiprinot tās image054tieši tādā pat veidā, kā mūsu pirmajā mušā.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pārliekam pāri ķermeņa pārsegu un mazu galviņu image056izveidojam uztinot vēl vienu pāva spalvu. Šī muša parasti tiek sieta uz āķiem nr. 18-14.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* * *

Es domāju, ka esam jau gana papraktizējuši, lai pieķertos klāt vienai no komplicētākajām mušām nimfu tēmā- čehu nimfas. image072It kā jau nekas īpašs tajā nav, bet dažas smalkas un nozīmīgas nianses te būs. Viens labs stāsts ievadam, ko vienmēr stāstu sienot šo mušu. Kāds mušotājs pietiekami jau pieredzējis copē kādā x Čehijas upē un sastop vienu vietējo copmani. Kas un kā? Kā ķērās? Viesis saka, ka nekas prātīgs nav šorīt vēl gadījies. Vietējais puisis tāds nedaudz izbrīnīts, it kā sūdzēties par copi nevarot. Abi makšķerē ar čehu nimfām, tas nu skaidrs. Viesis piedāvā palūkot viņa mušu kasti, lai vietējais atlasītu varbūt piemērotākos mušu modeļus un pasniedz viņam savu mušu kastīti. Vietējais pat neatvēris to vaļā uzreiz atgriež mušu kasti un saka, ka viņa kastē nav nevienas derīgas mušas. Viesis pilnīgā autā! Kā tā? Kā tad viņš to var redzēt, pat neatverot vaļā kasti. Kā atbildi vietējais pasniedz savu mušu kasti. Nez kāpēc viesim uzreiz viss palika skaidrs. Jā, visu šeit izteica mušu kastītes svars, lai izdarītu tādu secinājumu. Tātad galvenais princips sienot čehu nimfas, -maksimāli daudz svina, minimāli maz citu materiālu un tievs, slaids mušas ķermenis. Vienu vārdu sakot, tiek izdarīts viss, lai muša grimtu ūdenī kā cirvis. To nosaka specifiskais makšķerēšanas stils. Daudzi joprojām vēl lauž šķēpus, vai to vispār var pieskaitīt klasiskajai mušiņmakšķerēšanai. Es piederu pie atbalstītājiem, jo faktiski tas ir tikai atšķirīgs mušas prezentācijas veids. Par cik tas ir ļoti efektīvs ( būsiet taču noteikti dzirdējuši), tad jautājums man liekas vispār lieks. Kāpēc ne? Visbiežāk čehu nimfām izvēlamies pagarinātus liektā tipa āķus. Izmērs var būt sākot no nr.14 mazākajām, līdz pat nr.6 vai vēl lielākām. Kā jau teicu, viss atkarīgs no tā cik stiprā straumē un lielā dziļumā tiek makšķerēts. Bieži tās tiek izmantotas arī, lai novadītu mazu nimfiņu vajadzīgajā dziļumā. Tādā gadījumā smagā čehu nimfa kalpo kā svars, kas notur mazo mušiņu vajadzīgajā dziļumā. Savukārt ātrās un dziļās vietās, bieži nākas likt pat divas, visai lielas un smagas nimfas.

Tad nu palūkosim ko mums jādara, lai uzsietu pareizu čehu stila nimfu. Pirmām kārtām praktiski visa āķa garumā image058tiek uztīta svina stieple. Atstāsim tikai vietu pirms āķa actiņas, kur fiksēt materiālus, jo tādu šoreiz būs daudz. Tās diametrs noteikti jāpieskaņo sienamās mušas izmēram. Šajā gadījumā āķis ir nr. 8 un stieple 0.25mm diametrā. Kā redzat, mušas svaru var vēl palielināt uztinot svinu divās kārtās. Pēc tam mēs, kā vienmēr, ar plato montāžas diegu izveidojam glītas konusa veida pārejas un plānā kārtā fiksējam svinu.

 

 

 

 

 Pie āķa gala nomainām diegus. Tālāk mums jāpiefiksē visi image060materiāli pretējā tīšanas secībā.

Vispirms stiprināsim ķermeņa pārsegu. Atkal tā būs āķu iepakojuma plēve. Atceraties par tās drošu fiksāciju. Nākamais materiāls būs monofīla aukla 0.15-0.2mm. Tās uzdevums būs pašās beigās fiksēt šo ķermeņa pārsegu. Lai tā neizslīdētu ārā no diega, tās galu piededzināsim uz liesmiņas.

 

 

 

 

 

Tālāk mums būs vajadzīga ovāla sudraba riba- medium ovalimage062 tinsel. Iegādājoties to veikalā, pievērsiet uzmanību marķējumam uz spolītes. Tās atšķiras pēc izmēra. Parasti, augošā secībā, tas var būt šāds: XS ( ļoti mazs) , MS ( vidēji mazs), M ( vidējs), ML ( vidēji liels) , L (liels) un XL ( ļoti liels). Nu praktiski tāpat kā ar apģērbiem. Mušu siešanai tā nopērkama gan tikai oriģinālā versijā. Jā, var šūšanas piederumu veikalos atrast līdzīgu materiālu, bet tā diega pamatne diemžēl nav līmēta un tādēļ nav tik izturīga. Kā alternatīvu arī šeit var likt gan vara, gan sudraba krāsas apaļu stiepli. Vara stiepli es pats izmantoju ļoti bieži, ja gribas tādu ne pārāk spilgtu mušu. Kāpēc stieple ir sliktāka? Šeit vajadzīgs samērā liels ribas diametrs un tas atkal rada zināmas grūtības to āķa galā nofiksēt. Tāpēc ja vien ir iespēja, tomēr paņemiet oriģinālo tinseli. Tik un tā tas mums būs vajadzīgs vēl ļoti daudzās mušās.

 


Nākamā operācija ir dabinga uztīšana. Jo mazāk, jo labāk. image064Tikai, lai būtu. Pamata toņi čehu nimfām: dzeltens, brūns, zaļš, pelēks. Te ievērojiet, ka ar pirmo pamata krāsu mēs uztinam par divām trešdaļām ķermeņa.

 

 

 

 

 

 

 Tālāk paņemsim pavisam nelielu sarkanu, vai oranžu image066dabingu un uztīsim mazu strīpiņu no tā. Tās šai nimfai kalpo kā atraktīvs elements un ir kā luksofora signāls. Stop! Te ir kaut kas kam jāpievērš uzmanību! Pēdējo galviņu atkal uztīsim izmantojot kādu tumšākas krāsas un spuraināku, rupjāku dabingu. Tā uzdevums būs mums mušas priekšpusē imitēt nimfas kājiņas.

 

 

 

 

 

 

 

 


Tālāk ņemsim mūsu ovālo tinseli un kā jau pierasts, tīsim to image068pretēji dabinga tīšanas virzienam. Centīsimies ievērot vienmērīgu tīšanas solīti. Nevajadzētu to uztīt ļoti smalkā solī. Tad muša paliks tāda pavisam raiba. Kad tas izdarīts, atkal ar birstīti rūpīgi izkasīsim ķermeni virzienā uz leju.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagad nostiepsim pāri ķermeņa pārsega plēvi un stiprināsimimage070 to pie āķa actiņas. Viss smalkums šeit būs pareizi nostrādāt apgriezto plēvi. Es to parasti daru sekojoši. Vispirms piefiksējam plēvi ar 2-3 diega apgriezieniem. Tad pārmetu diegu atpakaļ uz ķermeņa pusi, kā tas redzams šajā attēlā. Tālāk apgriežu lieko plēvi. To vislabāk darīt nevis ar šķērēm, bet ar žileti vai asām knaiblītēm. Tā var tuvāk apgriezt to. Tad atkal atliekam diegu atpakaļ un smuki nostiprinām pietīto plēvi. Pareizi to darīt izdarot pilnu vijumu skaitu līdz āķa actiņai un atpakaļ. Dažreiz, ja šī operācija nepadodas sākumā, var plēvi stiprināt to pārlokot uz aizmuguri. Pluss ir, ka tad vieglāk to apgriezt un tā ir drošāk piestiprināta. Mīnus- galviņa būs ar nelielu izcilni priekšā. Vēl mums atlicis tikai notīt ķermeni ar mono auklu.Tās uzdevums ir nofiksēt plēves pārklājumu un izveidot uz ķermeņa izteiktu rievojumu. Auklu jātin tajā pat virzienā kā tinselis un tas jāliek precīzi aiz tinseļa, tad tas glīti iespiedīsies ķermenī. Jāsaka, ka jānostiepj aukla ar samērā lielu spēku. Fiksēsim auklu pie āķa actiņas, līdzīgi kā to darījām ar vara ribām, apmetot diegu tai apkārt.

 

 

Nobeigumā ar melnu marķieri iekrāsojam galviņas pirmo trešdaļu. Vēlreiz ar birstīti izkasām mušas apakšējo daļu un lieko dabinga garumu apgriežam. Ar līmi noklājam galviņu un ribojuma vietas muguras virspusē.image072 Nebija nemaz tik grūti, ne? Uzsiesim kādus pāris desmitus un tas jau liksies pavisam vienkārši. Jāsaka, ka ar pāris šādām mušām kastītē noteikti būs daudz par maz, ja esat nopietni nolēmuši padarboties ar čehu nimfām. Diemžēl ar tām makšķerējot jārēķinās ar samērā lielu „ dabisko” atbirumu. Parasti tās sienam tandēmā un ja uz grunts gadās kāds ķērājs, tad no pāris mušām uzreiz jāatvadās. Tāpēc labi, ja jūs iepriekš zināt, ka dotajā vietā upes dibens ir tīrs no sakārņiem.

 

 

 

 

 

 

* * *

Beigās tā nelielai, izklaidei piedāvāju jums izmēģināt spēkus uzsienot pavisam vienkāršu nimfiņu. Pie viena iepazīsimies ar jums jaunu materiālu, ko vēlāk daudz un plaši izmantosim.image086

 

Tā būs brieža spalva. Faktiski unikāls materiāls, kas gan vairāk iederas pie sauso materiālu sērijas. Tomēr image074redzēsiet, ka tā pielietojums ir ļoti plašs. No sausajām mušām līdz līdaku strīmeriem. Arī nimfās to var pielietot veidojot kājiņu un spārnu aizmetņu imitāciju. Sākums mušai mums pavisam triviāls. Vara galviņa. Vara ribiņa. Uztinam dabingu izveidojot tādu smuki apaļīgu ķermenīti un pāri tam uztinam ribiņu. Tik tālu mēs visu zinām un te nekā jauna mums nav. Tālāk liekam šo pasākumu mierā un lūkojam pēc brieža spalvas.

 

 

 

 

 

 

 

image076

Tādā izskatā parasti tas nopērkams veikalos. Redzamais ir naturālas krāsas. Tas tiek arī krāsots. Brieža spalva var ļoti atšķirties pēc spalvas garuma, mīkstuma, faktūras. Tas atkarīgs no kuras vietas tā ņemta un, protams, arī no tā kāds tieši dzīvnieks aizgājis spalvās. Smalkāk to varbūt papētīsim nedaudz vēlāk, kad apskatīsim tā pielietojumu dažādās mušās. Šeit mums noderēs vidējas cietības nekrāsots briedis. Vēl mums būs vajadzīga palīgierīce spalvu līdzināšanai- hair stacker. Nav dārgs un var teikt, ka derēs praktiski jebkurš līdzīga izskata izstrādājums. Redzamais domāts vidēji garu spalvu izlīdzināšanai. Ar līdzināšanu mēs saprotam to, ka mēs gribam panākt, lai spalvu tievie gali atrastos vienā līmenī.

 

 

 

 


Kā redzat, ja paņemam nelielu spalvu pušķīti, tad vienkāršiimage078 nogriežot, mums šīs spalvas būs dažāda garuma. Tālāk nogriezīsim to no ādas maksimāli tuvu ādai.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Nākošais darbiņš ir atbrīvoties no smalkās pavilnas, kas image080traucē izlīdzināt spalvas. To visērtāk izdarīt paņemot spalvas pušķīti pirkstos aiz tievajiem galiem un no sāna spēcīgi papūšot uz to. Pavilna izlīdīs laukā un to var viegli atdalīt. Var to darīt arī ar pirkstiem. Ar knipi pasitot pušķīti no sāniem. Šo operāciju vēlams atkārtot vairākas reizes, līdz esam droši, ka tās tur vairāk nav. Ja paliek pavilna, tad spalvas saķeras un to grūti izlīdzināt. Tālāk šo spalvu pušķīti liekam uzar tievajiem galiem uz leju spalvu līdzinātājā. Pāris reizes ar to uzsitam pa kādu cietu virsmu. Tālāk līdzinātāju pagriežam horizontāli un uzmanīgi paceļam vidējo čaulīti un izņemam to no apvalka.

 

 

 

 Tā nu vajadzētu izskatīties mūsu nolīdzinātajam brieža image082spalvu pušķītim. Tagad tikai uzmanīgi tas jāpaņem aiz galiem un tas ir gatavs siešanai.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atmērām mums vajadzīgo garumu. Šai mušai ne vairāk kāimage084 puse ķermeņa garuma un turot to kreisās rokas pirkstos taisām 3-4 tinumus. Kamēr to darām kreisās rokas pirkstus vaļā laist nedrīkst. Citādi briedis kaut kur nekontrolēti „aizbrauks”. Kad tas izdarīts, mūsu briedis ir savā vietā, tad seko maza viltība. Augšā redzamos garos sarus pašķiram pa nelielām porcijām un katrā reizē taisām vienu diega apgriezienu. Tādējādi briedis būs daudz stabilāk nofiksēts, nekā, ja jūs to būtu vienkārši apgriezuši un pārgājuši tam pāri ar diega tinumu. Tagad atkal ( šeit ar žileti) nogriežam lieko briedi līdz ar galviņu un seko pēdējā viltība. Mūsu briedis viss patlaban atrodas ķermeņa virspusē. Es vai mēs savukārt gribam, lai tas vairāk būtu gar mušas sāniem. Ar nagu piespiežam to no augšas un to pakustinot redzēsiet kā briedis sadalās divās ( vēlams apmēram vienādās) daļās un to var viegli nospiest gar mušas sāniem. Lai tas tā arī paliktu, šajā brīdī, joprojām pieturot briedi no augšas ar nagu, taisām slīpus tinumus ar diegu, līdz tā pirmajai fiksācijas vietai.

Pēdējais etaps uz šīs vietas uztinam kādu tumšākas krāsasimage086 dabingu un mūsu vienkāršā muša ir gatava! Kā redzat jo tālāk, jo vienkāršāk. Jo vairāk mums mušu, jo nākamās paliek arvien vieglāk sienamas.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Turpinājums sekos... 

4229443676_d